Jön az ingyenes jogosítvány, de lehet vele némi gond
A Magyar Honvédség szeptembertől indítja el pilotprogramját, amely lehetővé teszi a végzős középiskolások számára az ingyenes jogosítványszerzést.
A Honvédelmi Minisztérium által kezdeményezett program keretében mindössze 21 újonnan kiképzett oktató és 30 átalakított Suzuki Vitara áll majd rendelkezésre a gyakorlati oktatáshoz, ezért a program korlátozott kapacitása miatt egyelőre bizonytalan, hány diák részesülhet ebben a lehetőségben.
Az oktatók félévnyi intenzív képzésen estek át, ami szükség esetén három hónappal meghosszabbítható volt. A sikeres vizsgát tett katonák kizárólag a program keretein belül oktathatnak, leszerelésük után ez a lehetőség megszűnik számukra.
A kezdeményezésre vegyes reakciót adott a szakma, Pető Attila autósiskola-tulajdonos véleménye szerint például rövid távon nem várható jelentős hatás, de „3-5 év távlatában már jelentős változások jöhetnek”.
A program részletei még kidolgozás alatt állnak, így nem ismert például, mely intézményekben lesz elérhető az ingyenes oktatás, illetve hány diák vehet részt benne. Az sem tisztázott, tervezik-e további katonák átképzését oktatóvá.
A hazai jogszabályok jelenleg minimum 29 vezetett órát és 580 kilométer megtételt írnak elő a B kategóriás jogosítvány megszerzéséhez, az országos átlag azonban ennél jóval magasabb, 46-47 óra körül mozog a sikeres vizsgáig.
Több nyugati országhoz hasonlóan felmerült a szülők bevonásának lehetősége is az oktatásba, ez azonban számos kérdést vet fel a felelősség és a közlekedésbiztonság terén, különösen annak fényében, hogy jelenleg büntetendő, ha egy szülő jogosítvány nélkül engedi vezetni gyermekét.