Johnson: járványokra is kell kötni egy nemzetközi megállapodást
Boris Johnson, Nagy-Britannia miniszterelnöke úgy fogalmazott egy hétfői sajtótájékoztató során, hogy a világ országainak muszáj kötnie egy nemzetközi megállapodást, amely biztosítja a járványok idejére a teljes és megfelelő átláthatóságot.
A Kínában 2019 végén kitört koronavírus-járvány kapcsán továbbra is több a kérdés, mint a válasz, és ez a helyzet nem változott az Egészségügyi Világszervezet vuhani misszióját követően sem. Mint a WHO kutatócsapatának több tagja is elmondta, a kínai kollegáik kulcsfontosságú adatok megosztását tagadták meg előttük.
Az adatok nélkül pedig egyelőre nem lehet megfelelően feltérképezni, hogyan tört ki a járvány, mik voltak a terjedés pontos körülményei, még az állati gazdatestet sem sikerült azonosítani. Kínát már a kitörés óta azzal vádolják nemzetközi színtéren, hogy titkolózott a vírus terjedéséről, amely végül a járványhoz vezetett.
Pont ebből okulva Boris Johnson, Nagy-Britannia miniszterelnöke egy fontos javaslattal állt elő: a világ országainak egy nemzetközi egyezményt kell kötnie, amelyben elkötelezik magukat, hogy a járványok idején maximális kooperációt biztosítanak, és folyamatosan megosztják egymással a legfontosabb adatokat.
„Szerintem a világnak tető alá kell hoznia egy megállapodást arra vonatkozóan, hogyan osztunk meg egymással adatokat az állati eredetű járványokról. Egy olyan egyezményt akarunk, amely a transzparenciát biztosítja” – idézte a Reuters a brit miniszterelnököt.
Charles Michel, az Európai Tanács elnöke üdvözölte Johnson javaslatát, és a Twitteren közzétett bejegyzésében támogatását fejezte ki egy ilyen globális járványügyi egyezmény megalkotása iránt. Johnson ezen túl részleteket nem ismertetett, hogyan valósítaná meg az egyezményt, az ötletet viszont fontosnak tartaná realizálni.