Jogsértést követett el a Volánbusz, hátrányos megkülönböztetés érte egy kerekesszékes utasát
A Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége (MEOSZ) az Alapvető Jogok Biztosa Hivatalának Egyenlő Bánásmódért Felelős Főigazgatóságához (EBFF) fordult, amiért a Volánbusz Zrt. megnehezítette, majd kísérőhöz kötötte egy kerekesszékes hölgy utazását.
A MEOSZ fellépése nyomán az EBFF megállapította, hogy a Volánbusz hátrányos megkülönböztetést tanúsított, és elrendelte a jogsértést megállapító határozat 30 napig történő nyilvános közzétételét. Egy elektromos kerekesszékkel közlekedő hölgy azzal a panasszal kereste meg a Szövetséget, hogy 2020 novemberében a Volánbusz alacsonypadlós járatával szeretett volna kijutni a lakóhelyétől távolabb eső munkahelyére, azonban ezt a közlekedési társaság lehetetlenné tette.
A hűvös őszi napokon, a Volánbusz Zrt. autóbuszvezetői a felszálláskor rendszeresen megjegyzéseket tettek a hölgy kerekesszékére és kifogásokat kerestek arra, hogy miért nem veheti igénybe a szolgáltatást. A hölgynek a határozott fellépése miatt ugyan sikerült feljutnia ezekre a járatokra, ugyanakkor a MEOSZ szerint elfogadhatatlan, hogy egy fogyatékos személyt csak külön kérésre engedjenek fel a Volánbusz Zrt. menetrendszerinti járataira.
Magyarországon ma jogszabályok garantálják a szolgáltatásokhoz való egyenlő esélyű hozzáférést, azonban ennek ellenére is rendszeresen kerülnek fogyatékossággal élő személyek megalázó, tisztességtelen helyzetbe. A MEOSZ a panaszos képviseletében 2021 elején az EBFF-hez fordult, mert határozott álláspontunk, hogy a Volánbusz Zrt. a hölgyet hátrányosan megkülönböztette, amikor különböző kifogásokkal (súlyhatár, elektromos kerekesszék szállításának nem létező tilalma) megnehezítette számára a szolgáltatás igénybevételét, majd amikor ezzel nem ért célt, felszólította, hogy a szállításával kapcsolatos kérdéseket a társaság központi ügyfélszolgálatán tisztázza.
A nő a Volánbusz Zrt. helyi részlegénél – panaszával összefüggésben – azt a tájékoztatást kapta, hogy személyes kísérő nélkül nem szállhat fel a járatokra. Habár a panaszos kapott tájékoztatást, azt nagyon méltánytalannak érezte, korábbi tapasztalatai miatt pedig meg sem kísérelte meggyőzni a Volánbusz Zrt. képviselőit arról, hogy neki nem személyi, hanem technikai segítségre van szüksége az utazáshoz.
Hazai és nemzetközi jogszabályok rendelkeznek az egyenlő esélyű hozzáférés követelményéről. Az ENSZ fogyatékos emberek jogairól szóló egyezménye, a CRPD is előírja, hogy a fogyatékossággal élő személyek önálló életvitelének, és az élet valamennyi területén történő teljes körű részvételének lehetővé tétele érdekében másokkal azonos alapon kell biztosítani a közlekedéshez való hozzáférést. A fogyatékossággal élő embereknek is joguk van ahhoz, hogy a közlekedési szolgáltatást másokkal azonos alapon, önállóan vegyék igénybe akkor is, ha egyedül kívánnak utazni.
A panaszt az EBFF kivizsgálta, és a feleket írásban nyilatkozattételre kötelezte. A nyilatkozatok alapján a hatóság megállapította, hogy a Volánbusz Zrt. a kerekesszékkel közlekedő panaszossal szemben fogyatékosságával összefüggésben közvetlen hátrányos megkülönböztetést alkalmazott, amely megkülönböztetésnek semmilyen észszerű indoka nem volt.
Az EBFF szankcióként megtiltotta a jogsértő magatartás jövőbeni tanúsítását, és elrendelte a jogsértést megállapító jogerős határozat 30 napra történő nyilvános közzétételét a hatóság, valamint a Volánbusz honlapján, a kezdőlapról közvetlenül elérhető módon. A MEOSZ közleményében azt írja, a jövőben is minden eszközt igénybe fog venni annak érdekében, hogy a mozgáskorlátozott emberek a mindenki számára nyújtott közösségi közlekedési szolgáltatásokban egyenlő eséllyel az őket megillető méltósággal vehessenek részt.