Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Jogi elismerésért küzdenek az ateisták Kenyában

Kenya első ateista csoportja most azért küzd, hogy az istenfélő országban a továbbiakban is jogi elismerésben részesülhessenek.

...svg content...Fotó: Unsplash/Oscar Omondi
Afrika
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő
TÉMÁK

A Guardian jelentése szerint a kenyai ateisták épp jogi csatározást folytatnak egy püspökkel szemben, aki meg akarja fosztani őket a jogi elismeréstől: ennek okán Kenya első ateista csoportja egy emberként áll ki az ügyért, hangsúlyozva, hogy most a polgári szabadságjogaik forognak kockán.

A keresztény püspök által indított per célja, hogy a kormány felfüggessze az ateisták nyilvántartásba vételét, az Ateisták Kenyában Társaság (AKS) pedig most erre válaszul hétfőn egy beadványt készül benyújtani a bíróságon a Stephen Ndichu püspök által benyújtott beadványra válaszul. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

A püspök beadványában állította, hogy a csoport tevékenységei sértik az alkotmányt, mely „elismeri Isten létezését”, és hogy az AKS nyilvános nyilatkozatokon és a közösségi média platformjain keresztül kifejezte a vallással szembeni ellenszenvét, amivel „cinikus hatásokat” váltott ki „a társadalom egészében”, és „aláásta az emberek vallásokba vetett hitét”.

A Guardiannek nyilatkozva Ndichu kijelentette:

„Kenyában nem lehet elválasztani a kormányt és a vallást. Látható, hogy a kormányban dolgozó emberek az egyháznak is részei, és az egyházban dolgozó emberek a kormánynak is részei… szóval nincs határvonal.”

Ez az állítás azonban ebben a formában nem helytálló, hiszen Kenyában a lakosság mintegy 85 százaléka vallja magát vallásosnak, a 2019-es népszámlálási adatok szerint pedig az ország közel 55 milliós lakosságából legkevesebb 755 ezren vallják magukat ateistának.

Az AKS közlése szerint pedig még ez a fenti szám sem tükrözi a valóságot, saját, nem hivatalos felméréseik alapján ugyanis a valóságban ez a szám ennek „legalább a duplája”. Harrison Mumia, az AKS elnöke azonban tisztában van azzal, hogy országa történelmileg nagyon vallásos beállítottságú, ami igen jelentős hatással van arra is, hogy a kormány hogyan áll hozzá az ateizmushoz.

Mumia rámutatott, a kormányon belül jóformán senki sem lehet ateista, hiszen olyan erősek a vallási csoportok Kenyában, a jelenlegi kormány pedig kifejezetten „ultravallásos”, és javarészt erre az erőre támaszkodik a kormányzásban is. Megjegyezte, úgy véli, a jövőben egyre visszaszorul majd a szekularizmus, míg a vallás még a jelenleginél is nagyobb szerepet kap a közéletben.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.