Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Összesen 14-en hunytak el két különböző merényletben, köztük hat szakadár

Hat szakadár és nyolc civil vesztette életét, valamint körülbelül 42-en sebesültek meg két különböző merényletben a polgárháború által sújtott Jemenben.

...svg content...Por és füst száll a magasba egy szaúdi légicsapást követõen Szanaában 2021. június 10-én. A szunnita többségû Jemenben 2014 augusztusa óta dúl polgárháború az Irán támogatását élvezõ síita húszik, valamint a Szaúd-Arábia és más arab országok által támogatott jemeni elnökhöz hû erõk között. MTI/EPA/Jajha Arhab
Külföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Az első támadás a szakadár Huszikhoz köthető, amely Marib városát támadta meg két rakéta és két drón segítségével – írja a TASS hírügynökség. A rakéták több lakott körzetet, a helyi piacot, valamint az egyik börtönt is eltalálták a beszámolók szerint.

Ráadásul a helyszínre érkező mentőket is támadás érte, a lázadók robbanószerekkel megtöltött drónokkal rontottak neki az egészségügyeseknek. A támadások következtében végül nyolcan vesztették életüket és legalább 27-en megsebesültek.

Ettől függetlenül egy másik robbanás során pedig hatan vesztették életüket és tizenöten sebesültek meg a Jemen déli részén található Abyan tartományban – írja a Washington Post. A detonáció forrása egyelőre ismeretlen, egyelőre pedig egy terrorszervezet sem vállalta a felelősséget.

A hat elhunyt mind szakadár katona volt, a detonáció ugyanis nem sokkal azt követően következett be, hogy a szeparatista Déli Átmeneti Tanács megérkezett az egyik népszerű helyi piacra, ahol bódító hatású növényeket szoktak vásárolni.

A Déli Átmeneti Tanács (STC) egyébként különböző fegyveres milíciák ernyőszervezete, mely az Egyesült Arab Emírségek támogatását és finanszírozását élvezi. Az STC célja, hogy visszaállítsák a független Dél-Jement, amely 1967 és 1990 között külön országként létezett.

Korábban az STC a nemzetközileg elismert jemeni kormány szövetségesei voltak a polgárháborúban, így a szaúdiak és az amerikaiak koalíciójának támogatását is élvezték az iráni támogatású huszikkal szemben, akik Jemen északi részét tartják a kezükben.

Az idők során azonban konfliktusok robbantak ki az elnökhöz hű kormányerők és a szeparatista STC között, amely 2019 augusztusában egy nagyon súlyos összecsapásban nyilvánult meg, amikor a kormány ideiglenes főhadiszállásának számító Ádent elfoglalták a szakadárok.

A harcok azóta alábbhagytak a két fél között, miután a szaúdiaknak sikerült elérni egy hatalommegosztási megállapodást a felek között. Ennek ellenére azonban az összecsapások időnként kiújultak, mely esetében félő volt, hogy egy új frontot nyit a Közel-Kelet egyik legpusztítóbb polgárháborújában.

A jemeni konfliktus még 2014-ben tört ki, amikor az iráni támogatású huszik megkezdték ostromolni az ország északi részét és a fővárost, Sanaa-t. Szaúd-Arábia (amerikai támogatással) ezért katonai koalíciót formált, és beszállt a kormányerők oldalán a polgárháborúkba, hogy visszaállítsák a nemzetközileg is elismert hatalmat.

A polgárháború azonban azóta is tart és a világ egyik legsúlyosabb humanitárius válságát idézte el, melynek keretében több millióan sodródtak az éhezés szélére és 400 ezer gyermek jutott a „súlyos alultápláltság” szintjére. A háborúban eddig 112 ezren vesztették életüket és mintegy 4 millióan menekültek el otthonukból.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.