Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Jelentősen nőtt az egyetemisták politikai aktivitása

Az egyetemisták körében végzett legújabb felmérés szerint jelentősen nőtt a fiatalok politikai aktivitása és a külföldi tervekkel rendelkezők aránya.

...svg content...Fotó: Az esküt tett végzős hallgatók díszmenete a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Karának és Katasztrófavédelmi Intézetének tisztavatási ünnepségén a Ludovika Főépület előtt 2024. június 29-én. MTI/Szigetváry Zsolt
Belföld

Kiss László

Szerkesztő

A HUN-REN Társadalomtudományi Kutatóközpont Politikatudományi Intézete által vezetett Aktív Fiatalok Magyarországon kutatás legfrissebb eredményei szerint számottevően emelkedett a magyar egyetemisták politikai és közéleti szerepvállalása. A reprezentatív felmérés, melyet a Nemzeti Ifjúsági Tanács támogatásával és a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájával együttműködve végeztek, 805 nappali tagozatos hallgató bevonásával készült 2024 februárja és márciusa között.

Az EFOTT fesztiválon bemutatott gyorsjelentés szerint a megkérdezett fiatalok 45 százaléka fontolgatja a tartós külföldi letelepedést, ami jelentős növekedés a korábbi évekhez képest. Ez az arány 2015-ben 37 százalék, míg 2019-ben 33 százalék volt. A külföldi tanulás iránti érdeklődés is enyhén emelkedett, jelenleg a hallgatók közel negyede tervez külföldön tanulni. Soron kívül Gyurcsány Ferenc: „Gyurcsány alatt sokkal jobb volt nyugdíjasnak lenni”

A kutatás rávilágított arra is, hogy az egyetemisták gyakrabban beszélgetnek közéleti és politikai kérdésekről családi körben és baráti társaságban, mint korábban bármikor. Oross Dániel, az intézet tudományos főmunkatársa szerint míg 2019-ben a hallgatók 43 százaléka nem vett részt semmilyen politikai tevékenységben, ez az arány 2024-re 30 százalékra csökkent.

Jelentősen nőtt a tiltakozó petíciókban való részvétel, a pénzadományozás, a tüntetéseken való megjelenés és a bojkottokban való részvétel gyakorisága is. Az aktivisták aránya a 2010-es évek elejéhez hasonló szintre emelkedett.

A felmérés azt is kimutatta, hogy a fiatalok általában pozitívan ítélik meg anyagi helyzetüket, ami lehetővé teszi számukra, hogy pénzügyileg is támogassák az általuk fontosnak tartott ügyeket.