Jelentősen csökkent a magyarok fizetőképessége
Hiába a KSH tavalyi évre vonatkozó statisztikája, idén ugyanis jelentős mértékben csökkent a magyarok fizetőképessége, hiszen a megélhetési költségek már az eget verdesik, miközben a fizetések nem éppen inflációkövetők.
A GKI által az Intrum követeléskezelő társaság számára készített felmérésből derült ki, hogy 2021 őszéhez képest jelentősen csökkent a magyar háztartások fizetőképességi indexe. Az Infostart által is szemlézett felmérés szerint noha az idei első negyedévben minimális növekedést mutatott a magyar háztartások fizetőképességi indexe, a harmadik negyedévben már jelentős visszaesés történt.
Deszpot Károly, az Intrum értékesítési és üzletfejlesztési igazgatója elárulta, a fizetőképességi index az elmúlt 10 évben a 20–60 pontos tartományon belül mozgott a koronavírus-járványt megelőző időszakban, s jellemzően tartotta a 60 pontos értéket.
Lesújtó a helyzet
2022 első negyedévében is csak a kormány gazdaságélénkítő politikája nyomán jegyeztek 45 pontos értéket, majd a harmadik és a negyedik negyedévben az elmúlt 10 év legalacsonyabb szintjére zuhant vissza ez az érték.
Az elmúlt 10 év adatait összehasonlítva még lesújtóbb a helyzet: a 2008-as válságot követő időszakban, 2012 és 2013 körül volt a legalacsonyabb értéken, akkor ugyanis mínusz 56 pont környékén mozgott az index. Ezt követően beindult a gazdaság, és folyamatosan emelkedett az érték, egészen a koronavírus-járványig.
A járvány megjelenésekor történt egy hirtelen mélyrepülés, akkor 18,9 pont volt az érték, majd lassan elindult felfelé, ám a mostani harmadik negyedéves érték még a járványidőszak alatti értéket is alulmúlta: 12,6 pontos az érték. A szakértő szerint ehhez hozzájárult az elszálló infláció, a gyengülő forint, legfőképpen pedig energia- és rezsiárak emelkedése.