Mégsem vízjég, hanem csupán síkság fedheti a Mars déli pólusát
A Texasi Egyetem kutatóinak vezetésével készült legújabb tanulmányból kiderült, a Mars jéggel borított déli pólusa alatt korábban észlelt folyékony víz valószínűleg csupán egy kietlen mező.
2018-ban tudósok azt hitték, folyékony vizet találtak, amikor fényes reflexiókra bukkantak a Mars déli sarkvidékén lévő réteg alatt. A Geophysical Research Letters című folyóirat hétfői számában közzétett új tanulmány azonban megállapította, hogy a visszaverődések megegyeznek a vörös bolygó felszínén mindenütt megtalálható vulkanikus síkságokéval.
Kutatók korábban is figyelmeztettek, hogy a felfedezések eredményei kérdésesek, hiszen valószínűtlen körülmények uralkodnak a Marson ahhoz, hogy a hideg, száraz déli pólusán a víz folyékony állapotban megmaradjon.
„Ahhoz, hogy a víz ilyen közel maradjon fenn a felszínhez, egyrészt nagyon sós környezetre, másrészt egy erős, helyben keletkező hőforrásra van szükség, de ez nem felel meg annak, amit erről a térségről tudunk” – mondta Cyril Grima, a Texasi Egyetem Geofizikai Intézetének (UTIG) bolygókutatója.
Csillagászok egy délibábszerű modellen nézték meg, milyen folyamatok játszódhatnak le a valóságban a Marson. Az eljárás során Grima professzor egy képzeletbeli jégréteget illesztett a vörös bolygó radartérképére, ami megmutatta, hogy a Mars domborzatai hogyan jelennek meg, ha egy kilométernyi fagyott vízen keresztül nézzük őket, így a tudósok részletesen megvizsgálhatták a bolygó egészének jellegzetességeit.
Grima fényes visszaverődéseket vett észre, pontosan olyanokat, mint amilyeneket a Föld déli sarkán látott; a szélességi fokokon szintén hasonló jelenségekre lett figyelmes, amelyek egyértelműen arra utalnak, hogy vastag lávafolyamok után fennmaradó kőzetek fedhetik a kiszáradt folyómedrek talaját, amelyek ásványi lerakódásokban dúskálhatnak, így könnyedén visszaverik a fényt.
Mindezek alapján tehát kijelenthető, hogy a déli pólus alatt nem biztos, hogy folyékony víz rekedt, viszont ennek ellenére a Marson még így is hatalmas mennyiségű vízjég van, főként azokban a régiókban, amelyeket a NASA űrszondái a jövőben tanulmányozni fognak.