Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Robotzsaru: Járőrrobot figyelmezteti a lakosokat az utcán, ha helytelenül viselkednek

Szingapúrban olyan járőröző robotokat próbáltak ki, amelyek figyelmeztető üzeneteket küldenek a „nemkívánatos társadalmi viselkedést“ tanúsító emberekre, ezzel tovább bővítve a szigorúan ellenőrzött városállam megfigyelési technológiájának arzenálját, amely a magánélet védelmével kapcsolatos aggodalmakat táplálja.

...svg content...Fotó: Unsplash/Lenin Estrada
Külföld
Author image

Fazekas Kiara Barbara

Szerkesztő

A CCTV-kamerák hatalmas számától kezdve az arcfelismerő technológiával felszerelt lámpaoszlopokig Szingapúrban robbanásszerűen terjednek a lakosok nyomon követésére szolgáló eszközök. Ezek közé tartozik egy szeptemberi háromhetes kísérlet, amelynek során két robotot vetettek be egy lakótelepen és egy bevásárlóközpontban való járőrözésre.

A tisztviselők már régóta egy hiperhatékony, technológia által vezérelt „intelligens nemzet“ vízióját szorgalmazzák, de az aktivisták szerint a magánélet feláldozására kerül sor, és az emberek kevéssé tudják befolyásolni, hogy mi történik az adataikkal. Szingapúrt gyakran kritizálják a polgári szabadságjogok korlátozása miatt, és az bár emberek kezdenek hozzászokni a szigorú ellenőrzésekhez, de még mindig egyre nagyobb a nyugtalanság a tolakodó technológia miatt – írja a The Guardian.  Soron kívül A havazás megbénította a vasúti közlekedést – masszív késések és kimaradó járatok

A kormány legújabb felügyeleti eszközei hét kamerával felszerelt kerekes robotok, amelyek figyelmeztetéseket adnak ki a lakosságnak, és észlelik a „nemkívánatos társadalmi viselkedést“. Ilyen például a dohányzás a tiltott területeken, a kerékpárok helytelen parkolása és a koronavírusos miatti távolságtartási szabályok megszegése.

Egy közelmúltbeli járőrözés során az egyik „Xavier“ robot egy lakótelepen keresztül kanyargott, és megállt egy sakkjátszmát néző idős lakókból álló csoport előtt.

„Kérjük, tartsanak egy méteres távolságot – csoportonként legfeljebb öt személy“

– harsogta egy robothang, miközben a gép tetején lévő kamera rájuk szegezte tekintetét.

Frannie Teo, a 34 éves kutatóasszisztens a közelmúltban a robot járőrözés próbája során sétált a bevásárlóközpontban.

„Robotzsarura emlékeztet. A robotok disztópikus világát juttatja eszembe. Egy kicsit bizonytalan vagyok az ilyen koncepcióval kapcsolatban“

– mondta Frannie Teo, a 34 éves kutatóasszisztens.

A kormány azonban megvédte a robotok használatát, mondván, hogy a technológia kipróbálása során nem a bűnelkövetők azonosítására vagy az ellenük való fellépésre használták őket, hanem a népesség elöregedésével járó munkaerőhiány kezelésére volt rájuk szükség.

A mintegy 5,5 millió lakosú szigeten 90 000 rendőrségi kamera működik, és ez a szám 2030-ra megduplázódik, az arcfelismerő technológiát pedig városszerte felszerelhetik a lámpaoszlopokra. Idén ritka visszatetszést váltott ki a nyilvánosságban, amikor a hatóságok elismerték, hogy a rendőrség hozzáférhetett a hivatalos rendszer által gyűjtött, koronavírusos szerződéseket nyomon követő adatokhoz. A kormány később törvényt fogadott el a rendszer használatának korlátozására.