Japán hamarosan újabb kísérletet tesz űrrakétájának elindítására
Ha minden a tervek szerint alakul, az egykori Szovjetunió, az Egyesült Államok, Kína és India után Japán lesz az ötödik ország, amely sikeres holdra szállást hajt végre.
A japán űrkutatási hivatal (JAXA) küldetése csütörtökön, a sziget délnyugati részén található Tanegasima Űrközpontból indul, amikor is útjára bocsátják a H-IIA hordozórakétát – közölte a műveletet irányító Mitsubishi Heavy Industries (MHI), amelyről a France24 számolt be.
Kifejtették, az űrrakéta a japán űrügynökség holdjáróját (SLIM) viszi magával, amely Japán első leszálló egysége lenne a Föld kísérőbolygóján. A SLIM holdi leszállóegységet azért fejlesztették ki, hogy tesztelhessék vele a holdra szállás technológiáját.
Felbocsátását követően a SLIM várhatóan 3-4 hónapon belül áll Hold körüli pályára, és 4-6 hónap múlva kísérli meg a landolást a Hold felszínén. A JAXA a jelenlegi felbocsátási ablakban még szeptember 15-ig kísérelheti meg az űrrakéta indítását – írta a hvg.hu az MTI beszámolója alapján.
Számos korábbi kísérlet kudarcba fulladt
De arról is szót ejtettek, hogy a japán holdjáró által gyűjtött adatok az Egyesült Államok által vezetett Artemis 3 nevű űrrakétaprogram részeként azt a célt szolgálják, hogy első lépésben a Holdra, majd a következő lépésben a Marsra juttassanak embert.
Megjegyezték, az indítást a rossz időjárás miatt már többször elhalasztották, legutóbb augusztus 28-án, márciusban pedig a H3 rakétát utasították önmegsemmisítésre, mivel probléma akadt a hajtóművel. Míg a japán űrügynökség Epsilon kis rakétahajtóműve júliusban, a tesztelés során robbant fel.
Ezzel szemben India történelmet írt: a Chandrayaan-3 űrhajója augusztus 23-án hajtott végre sikeres landolást, Oroszország Luna-25 űrszondája azonban a Hold felszínének ütközve augusztus 19-én megsemmisült.