A japán miniszterelnök megkongatta a vészharangot: „most vagy soha”
Kisida Fumio japán miniszterelnök figyelmeztette a lakosságot, Japánnak haladéktalanul cselekednie kell a népességcsökkenés megállítása érdekében.
Kisida Fumio, Japán miniszterelnöke az Al Jazeera jelentése szerint bejelentette, hogy a kormány lépéseket fog tenni annak érdekében, hogy visszafordítsa az egyre lassuló születési rátát az országban, mely a hivatalos adatok szerint 2021-ben rekordalacsony szintre zuhant.
A miniszterelnök hangsúlyozta, Japánnak sürgős lépéseket kell tennie az ország egyre csökkenő születésszámának kezelésére, rámutatva, hogy övék a világ legidősebb társadalma, vagyis: „most vagy soha”.
A miniszterelnök hétfőn, a parlament idei ülésszakának megnyitóján tartott beszédében úgy fogalmazott:
Az elöregedő társadalom az alapvető probléma
Hozzátette, áprilisban a kormány létrehoz egy új kormányzati ügynökséget a helyzet orvoslására, továbbá, hogy júniusig benyújtják a terveket a gyermekekkel kapcsolatos politikák költségvetésének megduplázására. A legfrissebb hivatalos adatok szerint 2021-ben rekordalacsonyra zuhant a születések száma, mely a japán népesség minden idők legnagyobb természetes fogyását eredményezte.
A probléma abban gyökerezik, hogy a japánok mintegy 28 százaléka 65 évesnél idősebb. Noha a probléma nem tegnap kezdődött, az ország már évek óta rendkívül szigorú bevándorlási politikát folytat, mely jelentősen korlátozza a Japánban letelepedő emberek számát.
Szakértők úgy vélik, itt az ideje, hogy lazítsanak a korlátozáson, hogy a kormány képes legyen ellensúlyozni a társadalom gyors elöregedését. Az elmúlt években azonban a kormány is felismerte a helyzetet és némiképp módosította a törvényeket, így több külföldi élhet és dolgozhat az országban.