Japán 2,8 milliárd dollárt szán nagy hatótávolságú rakéták tömeggyártására
Az erre vonatkozó megállapodást nemrégiben írták alá, a telepítés előtti rakétateszteket pedig az USA-ban lévő katonai bázisokon végeznék el.
A japán védelmi minisztérium kedden közölte, miszerint közel 380 milliárd jen (2,8 milliárd dollár) értékű szerződést írtak alá a Mitsubishi Heavy Industries-zal, amely tartalmazza, hogy a cég nagy hatótávolságú rakétákat fejleszt ki és gyárt le, illetve már 2026-ra bevetésre készek lesznek.
A minisztérium szerint a szerződés a Mitsubishi Type 12 rakétáinak továbbfejlesztett változataira vonatkozik, amelyeket a földön, a vízen és a levegőben is be lehet majd vetni, valamint egy hiperszonikus ballisztikus rakéta legyártására, amely a távoli szigeteket védené.
Majd hozzátették, miszerint a már kifejlesztett Type 12 típusú szárazföld-hajó rakéták és a hiperszonikus siklórakéták tömeggyártása idén kezdődik, bár arról nem számoltak be, hány darabról van szó, azt viszont elismerték, hogy a gyártás fokozatosan növekszik majd a következő 5 évben.
Egyes japán tisztviselők szerint a „korlátozott” hazai földterület miatt Japán azt tervezi, hogy a telepítés előtti rakétateszteket az Egyesült Államokban lévő katonai bázisokon végzi el, s erre többek között a Kína és Észak-Korea által jelentett fenyegetések miatt van szükség – derül ki a France24 beszámolójából.
Mindemellett egy másik szerződést is aláírtak, amely tengeralattjáróról indítható, nagy hatótávolságú, hajók elleni rakéták fejlesztésére vonatkozik. Az ezzel kapcsolatos munka még idén kezdetét veszi, s 2027-ig végeznék el, egyéb részletet viszont nem közöltek.