Japánban üzemelhetik be a világ első elektromos légi taxijait
A Joby Aviation nevű startup Japán legnagyobb légitársaságával közösen létrehozta légi fuvarozó szolgáltatását – a projektbe többek között a Toyota is beszállt.
A Joby jövőképét a városi közlekedés jövőjéről először 2015-ben láthattuk, amikor a vállalat bemutatott egy elektromos repülőgépet, amelyet úgy terveztek, hogy függőlegesen tudjon fel- és leszállni, amit a hajtóművei megdöntésével végzett, ezáltal elképesztő sebességgel, 330 km/órával repült.
Miközben a repülés tesztelési programja gőzerővel zajlik, a vállalat adminisztratív téren is előrehaladt, felvázolták ugyanis a többszintes parkolóházak tetején kialakítandó kikötők és állomások vízióját, amiket a második generációs eVTOL-modellek használhatnak a jövőben.
Az Ana légitársasággal hétfőn bejelentett partnerség révén ötüléses, teljesen elektromos repülőgépek használata indulhat meg Japánban, így hamarosan élesben is láthatjuk, miként funkcionálnak a korszakalkotó eVTOL-járművek.
A kommersz légi taxik maximális hatótávolsága 241 kilométer lesz, miközben végsebességüket 321 km/órában határozták meg. Ha minden az előzetes tervek szerint alakul, akkor az oszakai állomás és a Kanszaj nemzetközi repülőtér közötti 50 kilométeres úton szállíthatnak utasokat a nem mindennapi járgánnyal.
Autóval az út nagyjából 55 percet vesz igényben, a Joby repülő taxijával viszont mindössze 14 perc alatt teljesíteni lehet a távot. Az Ana és a Joby együtt fog dolgozni a pilótaképzés, az infrastruktúra kialakítása, a légiforgalmi irányítás, illetve a szabályozási követelmények terén is, nem mellesleg támogatóként megszerezték a Toyotát is.