Japán elrendelte Hokkaidó evakuálását Észak-Korea rakétakilövése miatt
Később azonban a japán kormány feloldotta Hokkaidó északi szigetének lakói számára elrendelt evakuálási parancsot.
A hivatalos tájékoztatás szerint a J-Alert vészjelző rendszer tévesen jósolta meg, hogy az észak-koreai rakéta a sziget közelében fog lezuhanni. A japán kormány csütörtök reggel arra szólította fel Hokkaidó lakosait, hogy vonuljanak óvóhelyre, miután Észak-Korea egy közepes vagy annál nagyobb hatótávolságú ballisztikus rakétát lőtt ki.
Később a helyi tisztviselők azt mondták, a rakéta nem fog Japán északi régiójának közelében landolni. A kormány az első figyelmeztetésében egyértelműen fogalmazott. „Azonnal evakuáljanak! Azonnal evakuálni!”
Arra utasították a lakókat, hogy keressenek menedéket egy épületben vagy a föld alatt. A figyelmeztetés szerint a rakéta várhatóan helyi idő szerint reggel 8 örül körülfog landolni, de nem sokkal később már arról küldtek üzenetet, hogy nincs veszély.
Téves riasztás történt
Ugyanakkor a kormány a kilövés miatt nemzetbiztonsági tanácsülést tart. Japán védelmi minisztere szerint a rakétát a jelek szerint kelet felé lőtték ki, ami végül nem japán területre zuhant, de további részleteket nem közöltek, elemzik a kilövést.
Egyelőre azt sem tudják megerősíteni, hogy az észak-koreai rakéta Japán kizárólagos gazdasági területe felett haladt-e el, míg a J-Alert rendszerrel korábban is voltak problémák. Októberben is evakuálási figyelmeztetést adtak ki egy Japán felett repült rakéta miatt, de a rendszer olyan későn jelzett, hogy a legtöbb ember csak akkor értesült róla, amikor a lövedék már becsapódott a Csendes-óceánba.
A CNA azt írja az NHK nyomán, hogy a legutóbbi riasztás pillanatnyi riadalmat okozott egy hokkaidói vasútállomáson. A dél-koreai hadsereg szerint a rakéta mintegy 1000 kilométert repült, amit súlyos provokációnak minősítettek, miközben Észak-Korea első embere ismét fenyegetően lépett fel. Dél-Korea hadserege magas készültségben van, és szorosan együttműködik az USA-val.
Észak-Korea folytatja a rakétakísérleteit, és többek között nukleáris drónokat is tesztel. Egy kiszivárgott dokumentum szerint azonban a csúcsrakétájuk valójában messze nem jelent olyan fenyegetést , mint azt Észak-Korea leírja.