Japán, Dél-Korea és az USA közös hadgyakorlatot tartott
A három ország az egyre növekvő észak-koreai fenyegetés nyomán határozott úgy, hogy közös hadgyakorlatot tart.
Az Al Jazeera jelentése szerint Japán, Dél-Korea és az Egyesült Államok közös hadgyakorlatot tartott, szinte közvetlenül azután, hogy Észak-Korea szilárd üzemanyaggal működő interkontinentális ballisztikus rakétát tesztelt. A három ország közös hadgyakorlatának célja, hogy fellépjenek Észak-Korea egyre növekvő nukleáris arzenálja ellen.
Ahogy arról korábban is beszámoltunk, a múlt hét folyamán Észak-Korea az elmúlt évek egyik legprovokatívabb fegyverdemonstrációját hajtotta végre, amikor először tesztelt szilárd üzemanyaggal működő interkontinentális ballisztikus rakétát.
A fegyvert szakértők egy jóval könnyebben mozgatható, és nehezebben felderíthető eszközként írták le, mely közvetlenül az Egyesült Államok területét célozhatja meg. A dél-koreai haditengerészet közölte, hogy a hétfői háromoldalú gyakorlatok az ország keleti partjainál lévő nemzetközi vizeken zajlottak.
Hozzátették, a gyakorlatok végrehajtása során a szövetségesek az észak-koreai ballisztikus rakéták észlelésére, nyomon követésére és a beérkező rakétákkal kapcsolatos információk megosztására szolgáló eljárások elsajátítására összpontosítottak.
Miközben hétfőn lezajlottak a háromoldalú gyakorlatok, Dél-Korea és az Egyesült Államok aznap egy külön közös gyakorlatot is indítottak, melyben mintegy 110 harci repülőgép vett részt, köztük a modern F-35-ös vadászgépek. A felek közlése szerint a közös hadgyakorlat egészen április 28-ig tart.
Csakhogy ezt Észak-Korea provokációnak tekinti, így nem kizárt, hogy ismét harcias választ fog kiváltani Phenjanból: Kim Dzsongun ugyanis az Egyesült Államok ázsiai szövetségeseivel folytatott hadgyakorlatait inváziós próbáknak tekinti. Észak-Korea ürügyként használja fel ezeket a hadgyakorlatokat saját fegyverfejlesztésének felgyorsítására, mely szakértők szerint meglepően gyorsan halad.