Japán és Dél-Korea vezetői a feszültségek ellenére is elmélyítenék kapcsolataikat
Japán és Dél-Korea vezetői kijelentették, hogy a közelmúltban feszült kétoldalú kapcsolatok ellenére a regionális biztonsági fenyegetésekkel szemben a kapcsolatok elmélyítésére törekszenek.
Japán és Dél-Korea vezetői pénteken telefonon beszéltek, és kijelentették, hogy a regionális biztonsági fenyegetésekkel szemben a kapcsolatok elmélyítésére törekednek, annak ellenére, hogy a kétoldalú kapcsolatok a közelmúltban erősen feszültek voltak.
Bár az Egyesült Államok kulcsfontosságú szövetségesük, és közös aggodalmakkal néznek szembe Kínával, a Tokió és Szöul közötti kapcsolatok a japán második világháborús atrocitások öröksége és a japán megszállás alatt a háborús koreai munkásoknak nyújtott kártérítéssel kapcsolatos nézeteltérések miatt szenvedtek.
Fumio Kishida, Japán új miniszterelnöke csak azután beszélt Mun Dzsein koreai elnökkel, hogy az előzőleg számos más világvezetővel is tárgyalt, rávilágítva az egykori szövetségesek közötti hűvös kapcsolatokra.
A 35 perces telefonbeszélgetés során Kishida elmondta Munnak, hogy a térségben tapasztalható súlyos biztonsági fenyegetésekkel szemben elengedhetetlenül fontos, hogy elmélyítsék az együttműködést a két ország, valamint az Egyesült Államok között – közölte a japán külügyminisztérium közleményében. A két vezető megerősítette a biztonsági együttműködés iránti elkötelezettségüket.
Az elmúlt években Tokió és Szöul kapcsolatai mélypontra jutottak, miután dél-koreai bírósági ítéletekben japán vállalatokat köteleztek arra, hogy fizessenek jóvátételt a koreai munkásoknak a második világháborúban elkövetett visszaélések miatt – az ítéletek további feszültségekhez vezettek a kereskedelem terén. Egy másik vitás pont a koreai „vigasztaló nők”, akiket Japán háborús katonai megszállása során szexuálisan zaklattak.
Japán ragaszkodik ahhoz, hogy minden kártérítési kérdést a Szöullal való kapcsolatokat normalizáló 1965-ös szerződés alapján rendeztek, és azt állítják, hogy a japán vállalatoknak a kártérítés kifizetésére vonatkozó dél-koreai bírósági felszólítások sértik a nemzetközi jogot – írja az Independent.
Kishida felszólította Dél-Koreát, hogy tegyen „konkrét, határozott lépéseket” a két ország közötti kommunikáció és diplomácia javítása érdekében, hozzátéve, hogy „várja a lépését”. Japán és Dél-Korea Joe Biden elnök hivatalba lépése óta igyekszik javítani a kapcsolatokat, erősebb háromoldalú együttműködésre felszólítva az észak-koreai nukleáris fenyegetésekkel és a Kína által támasztott kihívásokkal szemben.