Bemutatták az első fotót, amit a James Webb űrteleszkóp készített
Több mint másfél hónappal azt követően, hogy kilőtték az univerzumba a NASA 11 milliárd dollárból megépített űrtávcsövét, elküldte első fényképét a világűrről.
Jelenleg a James Webb űrteleszkóp kalibrálása zajlik, a Földtől közel 1,5 millió kilométerre lévő pályán, ezért a fotó nem éppen a leglátványosabb, mégis rengeteg, több évnyi mérnöki munka gyümölcse, amire nem véletlenül büszkék az amerikai űrügynökség szakemberei.
Az elmosódott fotón tizennyolc, véletlenszerűen szétszóródott csillagfényből kialakított textúra tűnik fel. Azért ennyire rendezetlen a kép, mivel napjainkban a James Webb űrtávcső tükreinek összehangolását végzik, így lényegében csak egy tesztsorozat részeredményét csodálhatjuk meg – olvasható a NASA blogbejegyzésében.
„Az egész Webb-csapat el van ragadtatva attól, hogy milyen jól haladnak a képek készítésének és a teleszkóp beállításának első lépései. Nagyon örültünk, hogy a fény utat tör magának a NIRCambe” – közölte Marcie Rieke, a NIRCam detektor fejlesztő csapatának vezető kutatója.
A február 2-án indított képfelvételi folyamat alkalmával a hatalmas méretű űrteleszkópot 156 eltéró pozícióba helyezték a csillagok előre jelzett pozíciója körül, és a NIRCam érzékelőivel 1 560 fotót lőttek, ami összességében 54 gigabájtnyi adatot jelent.
A procedúra nagyjából 25 órán keresztül tartott, majd az így készített fényképeket egymáshoz illesztették, ezáltal egy óriási kiterjedésű mozaikot kaptak, amit egy kétmilliárd pixeles térképpé alakítottak.