Hamarosan végleg kinyílhat a James Webb űrtávcső nappajzsa
Van okuk izgulni a kutatóknak, ugyanis még napokon át tarthat a napellenző szétfeszítése.
A James Webb űrteleszkóp (JWST) karácsonyi indítása óta követjük, amint tovább halad a célpontja felé, illetve ahogyan elkezdte kibontani elsődleges és másodlagos tükreit, amelyek telepítése egyedi jellegük miatt kockázatos feladatnak számít.
A világűrben ehhez hasonlót még egyszer sem kíséreltek meg, ezért nem véletlen, hogy a tudósok és a mérnökök lélegzetüket visszafojtva követik figyelemmel az események alakulását. A NASA nemrégiben arról számolt be, hogy a teleszkóp sikeresen teljesítette a lenyűgöző átalakulás egy újabb lépését, így a kutatók rövid időre fellélegezhettek:
„A Webb második napellenzőjének sikeres meghosszabbításával az obszervatórium újabb kritikus mérföldkőn van túl a telepítésben. A Webb napellenzője már felvette a teljes, sárkány alakú formáját a világűrben.”
Mindez óriási teljesítmény volt a NASA részéről, mivel mind a 107 membránkioldó eszköznek, amelyek a napellenzőt a telepítés előtt biztonságban és összehajtogatva tartották, hatékonyan kellett működnie ahhoz, hogy a napellenző formát öltsön. A nappajzs mostanra elérte a teljes, több mint 14 méteres szélességét, és már körülöleli az egész obszervatóriumot.
Az elkövetkező néhány napban a JWST folytathatja az öt napellenző réteg mindegyikének szétválasztását, helyet szorítva a membránok közötti réseknek, ahol a hő kisugározhat, így minden egymást követő réteg, kezdve a Naphoz legközelebbi résszel, hűvösebb lehet, mint az alatta helyet foglaló egység.
A telepítés következő fázisa minden bizonnyal két napig fog tartani, viszont az űrteleszkóp üzembe helyezésére még akár hat hónapot is várnunk kell majd.