Újabb látványos fényképet készített az univerzumról a James Webb űrtávcső
A Hubble űrteleszkóp utódja félig-meddig már beállította hatalmas tükreit.
Alig három hónapja indult útjára a NASA szó szerint csillagászati összegekből kifejlesztett és legyártott űrtávcsöve, máris nem győzi sorozatban küldözgetni Föld körüli pályájáról a jobbnál jobb felvételeket.
Annak ellenére, hogy tükörszegmensei egyelőre még nincsenek felsorakoztatva, az amerikai űrügynökség pénteki blogbejegyzéséből megtudhattuk, a James Webb űrteleszkópnak sikerült egy újabb fotóval elkápráztatnia az asztronómusokat.
„Még rengeteg tennivalónk van, de egyre elégedettebbek vagyunk az eddigi eredményekkel. Az évek óta tartó tervezés és tesztelés meghozta a gyümölcsét, és a csapatunk nem is lehetne izgatottabb annak kapcsán, hogy mit hoznak a következő hetek és hónapok” – írta a közleményben Lee Feinberg, a NASA Goddard Űrrepülési Központjának menedzsere.
Az újonnan közétett kép a James Webb első többrétegű fotója a HD 84406 csillagról, melynek révén bepillantást nyerhetünk abba, hogy pontosan mennyire lesz éles az űrteleszkóp, ha egyszer végleges formájában fog üzemelni.
A NASA mérnökei az úgynevezett „segment alignment” folyamattal kezdték a kísérleteket, mely során az űrtávcső tizennyolc darab berillium- és aranybevonatú tükörszegmensét gondosan egymáshoz igazították.
Ezt követően jött az „image stacking” eljárás: a szakemberek egyszerre hat tükörből álló csoportokat aktiváltak, és parancsba adták nekik, hogy átfedésbe állítsák a fényeiket.
Miután mindezeket a lépéseket elvégezték, a NASA mérnökei képesek voltak a távoli csillagról fényképet készíteni a James Webb űrteleszkóp elsődleges tudományos műszere, a több százmillió dollár értékű NIRCam segítségével.