Több milliárd dolláros kártérítést követel a rabszolgaság miatt az angol királynőtől Jamaica
A jamaicai kormány egy petíciót készített elő II. Erzsébet angol királynőnek, hogy fizessenek több milliárd dollárnyi kártérítést a gyarmatosítás idejére visszanyúló rabszolga-kereskedelem miatt.
Annak ellenére, hogy hivatalosan már 1962-ben megszerezte a függetlenségét, Jamaica még technikailag továbbra is a brit korona alá tartozik, papíron még mindig II. Erzsébet angol királynő az uralkodójuk.
Jamaica 1707-ben lett a Brit Birodalom gyarmata és a nemzetközi rabszolga-kereskedelem egyik fontos központja lett, brit kereskedők hatalmas vagyonokat szereztek ezáltal. Akkoriban csak a portugálok szereztek hasonló mértékű pénzeket a kontinentális rabszolga-kereskedelemmel.
A rabszolgaságot végül 1833-ban törölték el, a jamaicai nemzettudatban azonban továbbra is nyugtalan emlék maradt a gyarmati idők egyik szégyenfoltja. Éppen ezért döntötték el, hogy kártérítést követelnek a britektől ezért a szomorú emlékért.
A kormány pedig elő is készített egy petíciót ezért II. Erzsébet angol királynőnek, amely döntést a karibi ország nemi viszonyokért, kultúráért, szórakoztatásért és sportért felelős minisztere is támogatott – szúrta ki a Szputnyik hírügynökség.
Olivia Grange miniszter kijelentette, hogy nagy örömmel fogadta a kormány további lépéseit, hogy végső megnyugvást akarnak adni a transzatlanti rabszolga-kereskedelem áldozatai leszármazóinak, akiknek így igazságot tudnak szolgáltatni.
Grange azt is bejelentette, hogy innentől Jamaica főügyésze fogja intézni a „jamaicai nép nevében” az ügyet, ő fogja személyesen benyújtani a petíciót a királynőnek. Kiemelte ugyanakkor, hogy még előtte neki is személyesen el kell ezt bírálnia.
Az ügy még 2015-re nyúlik vissza, amikor az akkori brit miniszterelnök, David Cameron látogatást tett az országban. Akkor is már többen azt követelték tőle, hogy Nagy-Britannia több milliárd dollárt fizessen kártérítésként a rabszolga-kereskedelem miatt.
Még ugyanebben az évben a brit kormány több olyan család adósságát is kifizette, akik valaha rabszolga-tartók voltak és rosszul jártak a rabszolgaság eltörlésével. Ez Jamaicában sem aratott osztatlan sikert, míg a britek azon háborodtak fel, hogy az adófizetők pénzéből csinálták ezt.
Thomas Mace-Arhcer-Mills történész például úgy reagált erre, hogy Nagy-Britannia már rég kifizette a rabszolgatartás árát azzal, hogy felszabadította a jamaicai rabszolgákat. Mint kifejtette, szerinte el kéne jönnie végre annak az időnek, hogy az országok maguk oldják meg az ügyeiket és nem több száz éve meghalt embereket hibáztatnak a történelmük nem éppen fényes pontjaiért.