Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,36 Ft
Euró
392,73 Ft
Font
458,39 Ft
Bitcoin
63,920 $
Jair Bolsonaro brazil elnök elhagyja a Sao Pauló-i Vila Nova Star magánkórházat 2021. július 18-án. A 66 éves Bolsonarót négy napja vitték kórházba, ahol bélelzáródással kezelték. MTI/EPA/EFE/Sebastiao Moreira

Katonai puccsot készíthet elő Jair Bolsonaro?

Szerző: Nagy Noel

Jair Bolsonaro körül egyre inkább kezd fogyni a levegő, a brazil elnöknek jelentősen bezuhant a támogatottsága, különösen a korrupciós botránya óta.

Nagy Noel

2021. július. 28 - 08:09

Még két évtizeddel ezelőtt, egy televíziós interjú során Jair Bolsonaro kijelentette, hogy amennyiben elnök lenne, felfüggesztené a brazil Kongresszust és átvenné a katonasággal a hatalmat. Mint 1999-ben a Poder televíziós csatornának fogalmazott:

„Semmi kétségem. Már azon a napon puccsot rendeznék, amint elnökké válok. A Kongresszus egyszerűen nem dolgozik. Szerintem az emberek 90 százaléka ünnepelne és tapsolna” Soron kívül A kormány egyértelművé tette, hogy kik nem kaphatnak elnöki kegyelmet

Az ígéretet ebben a formájában nem tartotta be, azonban egyre többen félnek attól, hogy a közeljövőben megvalósítsa ezt az ötletet. Bolsonaro korábban a hadsereg egyik kapitányaként szolgált, amikor Brazília katonai diktatúra irányítása alatt volt.

Már a korábbi évek során többször panaszkodott arra, hogy véget ért a katonai junta, mert meglátása szerint sokkal jobb volt alatta az élet. Nemrégiben azonban tett egy olyan nyilatkozatot a választásokkal kapcsolatban, ami sokak fejében felgyújtotta a piros lámpát:

„A jövő évi választásoknak teljes mértékben tisztának kell lennie. Vagy tiszta választást rendezünk vagy egyáltalán nem rendezünk választást”

Nagyon sok politikai hangadó, köztük Michel Temer korábbi brazil elnök is aggodalmát fejezte ki a kijelentéssel kapcsolatban, hogy esetleg Donald Trump mintájára összeesküvés-elméletekkel állhat elő, hogy ellene választási csalást követtek el, ám Bolsonaro megpróbálhatja megfordítani így a szavazás eredményét.

„Nagyon aggasztó a helyzet Brazíliában, rendkívül súlyos dolgok zajlanak jelenleg” – fogalmazott Marcos Nobre, a Campinas Állami Egyetem vezető politikai tudósa. Bolsonaro pedig nagyon is lemásolta a Trump által kikövezett utat, mindent megtesz gyakorlatilag, hogy erodálja a brazilok hitét a választási rendszerben.

Várhatóan nagyon eseménydús választás előtt áll Brazília, és éppen az az ember támadja a demokratikus intézményeket, aki azoknak köszönhetően hatalomba került. Már 2018-ban is eljátszotta ezt, amikor kijelentette, hogy amennyiben veszít, az csak csalásnak köszönhető, utána meg azzal állt elő, hogy sokkal többel nyert, csak hát választási csalás történt.

Az elmúlt hónapok során Bolsonaro többször támadta a gépi választást is, hogy nem megfelelőek a szoftverek és kitettek a csalásnak. Újabban pedig már az a fő teória, hogy zajlik ellene egy nagyobb összeesküvés, amelynek célja, hogy Luiz Ignácio Lula da Silva visszatérjen a hatalomba.

A brazil elnökség sajtóosztálya által közreadott képen Jair Bolsonaro brazil elnök (j) és Ricardo Salles brazil környezetvédelmi miniszter részt vesz az amerikai kezdeményezésû, videokapcsolaton keresztül zajló nemzetközi klímavédelmi csúcstalálkozón a brazíliavárosi elnöki Planalto-palotában 2021. április 22-én. MTI/EPA/APE/Brazil elnökség sajtóosztálya/Marcos Correa

Lula korábban korrupciós bűncselekmények miatt került börtönbe, azonban továbbra is a legnépszerűbb politikus maradt Brazíliában annak köszönhetően, hogy rengeteget tett a szegénység felszámolásában. Nem véletlen tehát, hogy jelenleg ő vezeti a közvélemény-kutatásokat Bolsonaro előtt.

„Azok az emberek, akik kihozták Lulát a börtönből és engedélyezték, hogy tisztségért induljon, ugyanazok fogják számolni a szavazatokat a Legfelsőbb Választási Bizottságban. Ez így nem választás, hanem csalás lesz”

mondta.

Sokan azt gondolják egyébként, hogy Bolsonaro vérmes retorikája éppen arra utal, hogy meggyengült politikailag. Nagyon alacsonyan van a támogatottsága, köszönhetően a koronavírus-járvány pusztításának és a korrupciós vádaknak.

Raul Jungmann korábbi brazil védelmi miniszter szerint nem valószínű, hogy katonai puccs lesz Brazíliában, mivel ennek nincsenek meg a feltételei és még csak a hadsereg sem akarja. Egy olyan országban azonban, amely mindössze 1985-ben szabadult meg a katonai diktatúrától és a hadsereg azóta is érintett volt a politikában, bármit elképzelhetőnek tartanak.

Bolsonaro ugyanis a hatalomra kerülése óta telerakta a kormányát korábbi katonai tisztviselőkkel, a politikáját nagyban támogatja a hadsereg, ráadásul a szavazóinak egy része is korábban követelte, hogy vegye át a hatalmat a katonasággal – amelyet látszólag üdvözölt is.

Miután a Trump-hívők lerohanták január 6-án a Capitoliumot, Bolsonaro kijelentette, hogy Brazíliában még nagyobb gondok lehetnek, amennyiben nem változtat a választási rendszerén. Braga Nettó védelmi miniszter állítólag azt is kilátásba helyezte, hogy amennyiben nem váltanak papír alapú szavazásra, nem fogják kiírni a választást.

Brazília teljesen polarizált le Bolsonaro elnöksége alatt, az államfő folyamatosan támadta az ország demokratikus intézményeit és aláásta azok legitimitását, így a Washington Post például úgy véli, hogy az Egyesült Államokhoz hasonlóan több millióan érezhetik úgy magukat majd, hogy átverték őket.

„Nagy bizalom kell a választásokhoz, lenyűgöző, hogy ilyen régóta bízunk benne. A választási csalásos vádakban az a zseniális, hogy még csak rá se kell mutatnod, hol történt csalás, a közösségi médiában szárnyra fog kapni és ez lesz a téma” – mondta Christopher Sabbatini szakértő.

„Olyan elnökünk van, aki a hadsereg támogatását élvezi, aki állandóan a diktatúráról beszél, aki több antidemokratikus döntést hozott már. Tisztán látható, hogy meg akarja gyengíteni a brazil intézményeket”

fogalmazott Lila Moritz Schwarcz, a Sao Paolo Egyetem professzora.

Nehéz megállapítani tehát, hogy katonai puccsot készít-e vajon elő Jair Bolsonaro, a szakértők sem egységesek ebben. Az viszont biztosnak tekinthető, hogy veresége esetén egy Trumphoz hasonló hadjáratot láthatunk majd, amivel megkérdőjelezik a választás legitimitását.