1700 éves víz alatti kincsre bukkantak Izrael partjainál
Számos ezüst és bronz római érme került elő a két hajó roncsai közül, de a fedélzeten tartózkodók személyes tárgyai a legérdekesebbek.
Az elmúlt hónapokban számos ősi leletet fedeztek fel a Caesarea partjainál búvárkodó tengeri régészek, amelyek közül néhány a 3. századból származik – közölte szerdán az Izraeli Régészeti Hatóság.
A leletek két hajó roncsai közül kerültek elő, amelyek a római és mameluk korszakban süllyedhettek el egy-egy vihar következtében. A régiségek közül a fedélzeten tartózkodók személyes tárgyai a legérdekesebbek, mint például egy fiatal pásztorfiút ábrázoló vastag aranygyűrű, amelynek tulajdonosa korai keresztény lehetett.
A kincs több száz ezüst és bronz római érmét is tartalmaz, amelyek a 3. század közepéből valók, valamint a mameluk korszakból származó ezüstpénzeket is találtak. Előkerült még egy sas formájú bronzfigura, számos bronzharang és kerámiaedény, egy nagy vashorgony és egy különleges vörös drágakő is, amelyen Dávid hárfájának faragott képe látható.
Izrael partjai gazdagok a nemzeti és nemzetközi kulturális örökségnek számító leletekben és lelőhelyekben. Ezeket sérülékenységük miatt víz alatti felmérésekkel kutatják a régészek, hogy megfigyelhessék és megmenthessék őket – számolt be a Times of Israel.
Felszállt a repülőgép, a mosdó pedig megadta magát – hömpölygött a szennyvíz a repülőn (videó)
Eli Eskozido, a régészeti hatóság igazgatója arra kérte az Izrael partjainál merülőket, legyenek tekintettel a potenciális műtárgyakra, és jelentsék az észleléseket az megfelelő helyen. Azt is hozzátette, a tárgyak eredeti lelőhelyén való tanulmányozása óriási jelentéséggel bír, és néha még egy kis lelet is nagyszerű felfedezéshez vezet.