Izrael elérheti a nyájimmunitást az omikron terjedése miatt
Korántsem biztos azonban, hogy tartós védelmet jelentene.
A korábbi variánsoknál jóval fertőzőbb omikron a koronavírus-megbetegedések hullámát indította el szerte a világon. A Reuters adatai szerint a december 24. és 30. közötti a fertőzések száma világszerte rekordot döntött, naponta átlagosan egymilliónál is több esetet észleltek. A halálozások száma ellenben nem emelkedett, így ez reményt ad, hogy az új változat kevésbé végzetes.
A következő három hétben Izraelben is kiugró fertőzésszám várható. „A (fertőzések) számának nagyon magasnak kell lennie, hogy elérjük a nyájimmunitást” – nyilatkozta Nachman Ash, az Egészségügyi Minisztérium főigazgatója a 103 FM rádiónak. – „Ez lehetséges, de a nyájimmunitást nem fertőzéssel akarjuk elérni, hanem azt szeretnénk, ha sok ember beoltása miatt történne meg.”
A nyájimmunitás az a pont, amelyet elérve a populáció védetté válik a vírussal szemben, akár oltással, akár a betegség következtében szerzett antitestek miatt. Az elmúlt két év tapasztalatai alapján azonban korántsem garantált, hogy a teljes védettség létrejöhet, hiszen a felépült fertőzöttek egy része később újra elkapta a betegséget.
Izrael 9,4 milliós lakosságának mintegy 60 százaléka teljesen be van oltva, vagyis három adag vakcinát kapott, vagy a közelmúltan kapta meg a második oltást. A súlyos morbiditást figyelembe véve azonban Ash azt fontolgatja, engedélyezi a negyedik oltást a 60 év felettiek számára, miután múlt héten már elérhetővé tették az immunhiányosok és gondozóotthonokban élő idősek számára.
A Merck gyógyszergyár Molnupiravir nevű tablettája is zöld utat kapott a 18 év feletti fertőzöttek kezelésében, valamint Izrael a Pfizer Paxlovid vírusellenes pirulájából is rendelt 100 000 adaggal, hogy a súlyos kockázatú betegeket kezeljék vele – számolt be a Channel News Asia.
Németországban a vezető kórházi orvosok szövetségének elnöke úgy nyilatkozott, bár az omikron változat terjedése növeli a fertőzöttek számát, mégis enyhíthet az egészségügyi rendszerre nehezedő nyomáson, mivel kevésbé súlyos tüneteket produkál.