Izlandot a koronavírus-pandémia miatt turisztikai katasztrófa fenyegeti
A lezárások fokozatos feloldása ellenére az Atlanti-óceán északi részén található szigetország komoly pénzügyi recessziókra készülhet.
Izland a teljes izoláció megoldását választotta, ennek viszont nagyon súlyos következményei lehetnek a turizmusra épülő gazdaság miatt.
A középiskolák, a fodrászszalonok, a fogorvosok és egyéb üzletek hétfőtől kezdődően újranyithatnak azután, hogy a teljes izlandi lakosság, azaz több mint 360 ezer ember szigorúan betartotta a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos előírásokat. A szigetországban 1 799 COVID-19 fertőzöttet regisztráltak, ebből 10-en vesztették életüket, az új megbetegedések száma viszont az elmúlt napokban már csak egy számjegyű értékeket vett fel.
848 tíz év alatti gyermeken végzett koronavírus-teszt mind negatív lett, ezért az izlandi hatóságok arra a döntésre jutottak, hogy nyitva maradhatnak az általános iskolák. Két hét alatt összesen 19 ezer embert küldtek karanténba, a kávézók és éttermek viszont végig nyitva voltak, a lakosság pedig követte a társadalmi távolságtartás szabályait.
Hétfőtől engedélyezni fogják a rendezvényeket 50 főig. A középiskolák, a gimnáziumok és az egyetemek diákjai visszaülhetnek a padokba; a bárokon, az edzőtermeken, valamint az uszodákon kívül minden más üzletben újra várhatják a vásárlókat és a vendégeket.
Izland vezető epidemiológusa, Thorolfur Gudnason a Visir újságnak tett nyilatkozatában elmondta, egyáltalán nem számított rá, hogy a lazításokat ilyen gyorsan alkalmazni tudják majd.
A szigetország első koronavírusos esetét február 28-án regisztrálták. Európa többi államával ellentétben azonban nem a lezárások azonnali hatályba léptetésével reagáltak a pandémiára, hanem a fertőzöttek követését és elkülönítését célozták be. Még azokat is sikeresen karanténba tudták zárni, akik nem mutatták a koronavírus jellegzetes tüneteit. Amíg a betegeket és a hozzátartozóikat, valamint közeli kontaktusaikat izolálták, addig a lakosság többi része folytathatta a mindennapi, zökkenőmentes életét.
Mindössze hat hét leforgása alatt Izlandon majdnem 50 ezer embert teszteltek, ami a teljes lakosság 13%-ának felel meg. Ilyen magas mintavételezési aránnyal egyetlen más ország sem büszkélkedhet az egész világon. Nagy-Britanniában ugyanezt a teszteléses és izolációs módszert szeretnék bevezetni, azonban a helyzet már annyira súlyossá vált, hogy egyszerűen nem lesz rá kapacitásuk, mivel túl későn reagáltak.
Az izlandi populáció 0,6%-át csendes vírushordozóként tartják számon – ők azok az emberek, akik potenciális koronavírus-terjesztők és semmilyen szimptómákat nem mutatnak. Az előzetes adatok szerint csupán egyharmaduk fertőzte meg a saját környezetét, ami jóval kisebb érték a tüneteket produkáló egyénekhez képest.
A fokozatos újranyitások ellenére az ország továbbra is elszigeteli magát a külvilágtól. Azok, akik külföldről érkeznek, kötelező két hetes karanténba kell vonulniuk függetlenül attól, hogy hordozzák-e a koronavírus kórokozóját vagy sem. Ennek hatására a szakértők a turizmus drasztikus csökkenésére számítanak, amely az izlandi gazdaságra rendkívül negatív módon fog hatni.
A szigetország GDP-jének 10%-áért a turizmus a felelős, a becslések szerint hatalmas bevételkiesések várhatóak.
Az Icelandair légitársaság már most komoly problémákkal küzd a koronavírus-járvány gazdasági hatásai miatt. A vállalatnál hamarosan leépítések lehetnek, miután az alkalmazottjaik 95%-át a pénzügyi instabilitás következtében kényszerszabadságra küldték.
A koronavírus által legérzékenyebben érintett mediterrán országban úgy tűnik, lassan újraindulhat az élet: