Ittas rollerezés miatt is elvehetik a jogosítványt
Az ügyészség szerint bizonyos esetekben nehézséget okoz, hogy az új elektromos meghajtású közlekedési eszközökről még nincs átfogó szabályozás.
A szervezet legfrissebb közleményéből kiderült, Magyaroroszágon már az ittas rollerezés miatt is elvehetik a jogosítványt, ennek kapcsán Sticz Tamás, a Győri Járási Ügyészség ügyésze is megosztott néhány információt.
Elmondta, ilyen esetekben azt kell először megvizsgálni, hogy járműről van-e szó, ezzel kapcsolatban pedig a KRESZ tartalmaz rendelkezéseket. Tehát amennyiben járműről beszélünk, amely gépi meghajtású, mint például az elektromos kerékpár vagy az e-roller, úgy ittas állapotban elkövetett járművezetés vétsége valósul meg.
Hozzátette, a gépi meghajtású, benzines vagy villamos eszközöknél azt szükséges megállapítani, hogy az ittas vezető használta-e a külső rásegítést, majd kiemelte, ha valakit ittas vezetésért elítélnek, azt eltiltják a járművezetéstől.
Az ügyész arról is szót ejtett, miszerint az is előfordulhat, hogy a járművezetéshez nem kell vezetői engedély, a végén mégis az következik be, hogy az ittas vezetőt eltiltják a közúti járművek vezetésétől – derül ki az Infostart cikkéből.
Emlékeztetett, hogy Magyarországon 2008 májusától van zéró tolerancia, ez alapján a 2000-es évek elején 2400 balesetet történt ittas vezetés miatt, 2020-ra viszont ez a szám közel felére csökkent, 1300 ilyen incidenst regisztráltak.
A Jövő Mobilitása Szövetség szerint a mikromobilitási eszközök a fenntarthatóság szempontjából is jó választást jelentenek, a szervezet szakértői pedig úgy becsülik, 30-40 ezer rollert használhatnak jelenleg Magyarországon, amelyekkel jellemzően 4-8 kilométert tesznek meg, amely a covid előtt csak 2 kilométer volt átlagosan.
A német biztosítók szövetségének jelentésében viszont arra is felhívják a figyelmet, hogy az elektromos rollerek hasonló mértékben balesetveszélyesek a forgalommal, mint a mopedek és a segédmotoros kerékpárok.