Ismét botrányba keveredtek brit bankok, miután egy népirtó rezsim katonaságához köthető cégnek adtak kölcsön
Magyarázatot követelnek az emberi jogi szervezetek Nagy-Britannia két legnagyobb bankjától, hogy miért adtak több tízmillió fontos kölcsönt egy olyan technológiai cégnek, amelynek résztulajdonosa a mianmari katonaság.
Magyarázatot követelnek az emberi jogi szervezetek Nagy-Britannia két legnagyobb bankjától, hogy miért adtak több tízmillió fontos kölcsönt egy olyan technológiai cégnek, amelynek résztulajdonosa a mianmari katonaság.
A HSBC és a Standard Chartered nevű pénzintézetek összesen 18 milliárd forintnyi értékű fontkölcsönt nyújtottak a Viettel nevű vietnami cégnek, amely a legnagyobb befektetője a Mytel-nek, egy mianmari mobilhálózatnak, mely a 2018 júniusi elindulása óta már 10 millió felhasználót szerzett magának.
A mianmari állam tulajdonában lévő Star High Co a Mianmar Gazdasági Vállalatnak az egyik alvállalata, ennek 28%-os részesedése van a hálózatban – írja a The Guardian. Ez azért fontos információ, mert a Mianmar Gazdasági Vállalatot a katonaság irányítja, és egy hatalmas bevételi forrásának számít. A Viettel viszont a legnagyobb tulajdonos, 49%-os tulajdonrészük van.
A Viettel belső köréből kiszivárgott dokumentumok pedig megmutatták, hogyan végzi munkáját a cég Mianmarban, és hogyan fejlesztik a Mytel hálózatait, különösen a katonai hálózatait. Elég tiszta a kapcsolat a Mytel és a katonaság között, például Thaw Lwin tábornok a Mytel főigazgatója is. Ha ez nem lenne még elég, a Viettel a felhasználók adatait is folyamatosan halássza a vietnami védelmi minisztérium számára.
A HSBC és a Standard Chartered pedig az elmúlt négy év során jelentős mértékű kölcsönt nyújtott a Viettel számára, akik lényegében a mianmari katonaság kezére játszanak. A legnagyobb probléma ezzel viszont az, hogy a mianmari katonaság egy brutális diktatúrát épített ki a korábban Burmának nevezett országban.
Mianmart szétszakította a belső konfliktus, az állandó polgárháborús helyzet, és az elképesztő gyűlölködés a kisebbségek között, mely feszültségeket a katonai junta folyamatosan szította. A mianmari katonaságot többek között emberiség elleni bűntettel, háborús bűntettel és népirtással vádolják a Rohingya emberek kárára, akik milliós nagyságrendben menekültek már el az országból.