Nyakunkon az iskolakezdés, de a gyerekek csupán 24 százaléka kapta meg az oltást ezidáig
Legalább 415 ezer diákot be kellene még oltani ahhoz, hogy kialakulhasson a nyájimmunitás.
Lassan, de biztosan emelkedik hazánkban is a koronavírus-fertőzöttek száma, míg az iskolakezdés már az ajtón kopogtat. A koronavírusról szóló kormányzati tájékoztató weboldalon augusztus 23-án az szepelt, hogy a 12 és 17 év közöttiek csoportjában eddig csaknem 201 ezer fiatal regisztrált a védőoltásra, ez közülük 167 ezren meg is kapták a vakcinát.
Az Index beszámolója szerint az oltási ütem igen lassú, és erre enged következtetni az is, hogy a kormány a tankerületeket arra utasította, hogy iskolai oltási akciót szervezzenek, vagyis augusztus 30-31-én és szeptember 2-3-án önkéntes alapon oltsák be a gyermekeket. A szülők augusztus 25-ig kell visszajelezniük arról, hogy kérik-e gyermekeik számára az oltást.
Bense Tamás gyemekorvos augusztus elején a lap megkeresésére közölte, hogy a 12 és 18 év közötti fiatalok nagyjából 85 százalékát kellene oltással védetté tenni ahhoz, hogy az iskolakezdéssel ne robbanjon be a koronavírus-járvány negyedik hulláma, bár a számok már most is emelkednek. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint a 12-18 éves fiatalok csoportjába mintegy 690 ezren tartoznak jelenleg Magyarországon.
A gyermekorvos által megjelölt 85 százalékos küszöb eléréséhez még mintegy 415 ezer diákot kellene beoltani, ha a kormány koronavírussal foglalkozó tájékoztató oldal adatai naprakészek, és eddig valóban csupán 167 ezer gyermek került beoltásra. Ez azt jelenti, hogy a fiatalok 60 százalékának a következő szűk 10 napban kellene beadni a védőoltást.
Havasi Katalin, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke az Index szerint egyetért Bense Tamással a 85 százalékos átoltottsággal kapcsolatban – ez a mennyiség már elegendő lenne a nyájimmunitás kialakulásának biztosításához a közoktatási intézményekben.
Ha így történne, körülbelül minden 10. gyermek maradna csupán védtelen, ezzel pedig megszakadhatna a fertőzési lánc, de lokális gócok így is ki tudnának alakulni. Havasi Katalin arra is felhívta a figyelmet, hogy a gyermekek oltása nem csupán a fiatalokat, hanem az idős, beteg hozzátartozókat is védi. Az érintett korosztály tagjai számtalan esetben tünetmentesen hordozzák a vírust, ez pedig különösen nagy veszélyt jelent a gyengébb immunrendszerrel rendelkezőkre.
Azt természetesen nem szabad elfelejteni, hogy a gyermekeket is képes súlyosan megbetegíteni a SARS-CoV-2, és bár az elhúzódó Covid-tünetek alacsony számban és kevéssé veszélyesen maradnak fenn náluk, a hosszú-Covidról egyelőre nagyon kevés tudományos kutatás és információ elérhető.
A szakorvos szerint alapvetően az jelenti a problémát, hogy azok a szülők, akik fontosnak tartották a gyermek védettségének oltással való biztosítását, a lehető leghamarabb regisztálták a fiatalokat, és így még a nyaralás előtt megkaphatták a vakcinát, ám a fiatal szülők sok esetben “nem motiválják eléggé az utódokat.”
“Ők szeretnek közösségi életet élni, sokat mozognak, sportolnak, bulizni járnak, de ezzel alapvetően nincs gond, ez az élet rendje. Ám ha a gyerekeik azt látják tőlük, hogy nem annyira fontos az oltás, annak törvényszerű következménye lesz a járvány felfutása. Ez a korosztály fiatal ahhoz, hogy az egészségügyi kockázatokat objektíven fel tudja mérni” – magyarázta Havasai Katalin.
A Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke szerint már most is látszik, hogy a magasabb átoltottsági aránnyal rendelkező országokban sokkal nagyobb mértékben érinti az újabb járványhullám a fiatalokat, hiszen az első körben az idősek és az alapbetegséggel rendelkező csoportok kapták meg az oltást, majd a középkorúak, és a fiatalok között sokan maradtak egyelőre oltatlanul.
Ha azonban a több százezer oltatlan diák szeptember elején elkezd ingázni az iskola és az otthonuk között, az pillanatok alatt berobbanthatja a koronavírus-járvány negyedik hullámát. “Biztos, hogy be is fogja” – jegyezte meg a szakember.
Havasi Katalin szerint az orvosok kizárólag személyes meggyőzéssel próbálhatják meg rábírni a szülőkre a vakcina mihamarabbi beadatására, és az immunizáltak számát növelhetik az iskolai oltási napok, amit a kötelező védőoltások beadásával is össze lehetne hangolni.
“Erre szeptemberben és októberben is lenne lehetőség. Mindenkit megnyugtatok, a gyerekek soron következő védőoltásai nem zárják ki, hogy mellettük beadják a koronavírus elleni vakcinát, mert a Covid elleni oltóanyagok nem élővírus-vakcinák, így nem szükséges hosszabb várakozási időt tartani a kettő között” – hangsúlyozta a szakorvos.