Az ENSZ segítségét kérik az ISIS által rabszolgaként tartott nők
Egy ausztrál állampolgár öt áldozatának ügyvédei kérnek kártérítést az ausztrál államtól a kínzások túlélőire vonatkozó nemzetközi törvényekre hivatkozva.
Öt, az Iszlám Állam egy harcosa által rabszolgaként tartott jezidita nő kérte fordult az ENSZ-hez, hogy álljanak ki mellettük egy kártérítési ügyben, ezzel ügyvédeik reményei szerint helyreállíthatja a „törvénytelen”, a kínzások áldozatait cserben hagyó rendszert, írja a Guardian.
Az Irakban, 2014-ben elfogott nőket Szíriába vitték az ISIS-harcosok rabszolgáinak, köztük az ausztrál állampolgárságú Khaled Sharroufnak. Az áldozatok jövő héten terveznek bíróságra menni az ügyben és szeretnék, ha az ENSZ emlékeztetné az ausztrál államot, hogy a kínzás elleni egyezmény szerint, melyet ők is megszavaztak, kötelesek támogatni a nőket, ezt azonban mindeddig megtagadták.
Az ügyvédek szerint Új-Dél-Wales törvényei alapján jár védenceiknek a kártérítés, ugyanis itt volt Sharrouf utolsó bejelentett lakcíme. A helyi vonatkozó törvények alapján tízezer ausztrál dollár (kb. 2,5 millió forint) és egyéb juttatások járnának nekik, de eddig minden ausztrál bíróság ellenük ítélt.
Az ENSZ-nek benyújtott panaszukban a nők azt állítják, Sharrouf bűnei egyetemes joghatóság alá tartoznak és hogy Ausztrália a kínzás elleni egyezmény értelmében kötelező kártérítést nyújtani, még ha nem is az ő területükön követte el tetteit. Azt is nehezményezik, hogy Sharrouf korábbi terrorizmusért való letartóztatásai ellenére elhagyhatta az országot.
Az áldozatokat képviselő Hogan Lovells ügyvédi iroda egy partnere, Yasmin Waljee szerint az ISISt nem lehet számonkérni, mivel egy 2017-es amerikai légicsapás feltehetően végzett Sharrouffal. Waljee szerint az eset rávilágít arra, milyen nehéz a túlélőknek kártérítéshez folyamodni, még akkor is, ha az ellenük elkövetett tetteket széles körben elítélik:
„Vannak nők, akik nemi és általános erőszakot szenvedtek el ezáltal a borzalmas mozgalom által, amit világszerte elítélnek, az áldozatok mégis magukra maradnak, bármiféle segítség nélkül” – mondta az ügyvéd.
Hozzátette, hogy a túlélők orvosi, pszichológiai és lakhatási szükségleteihez pénz kell és bár azzal, hogy az ENSZ nekik ad igazat, Ausztrália nem kötelezhető kártérítésre, az már megállapítható lenne, hogy a kormány megszegte az ENSZ kínzás elleni egyezményét, így az ügy kimenetele nagy hatással lesz más konfliktusokban erőszak áldozatául esett személyek hasonló kéréseire.