Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $
Fotó: MTI/EPA/Abedin Taherkenareh

Jelentés: az iráni biztonsági erők diákokat tartóztatnak le az iskolákban

Szerző: Borbély Fanni

Meghökkentő jelentés érkezett a biztonsági erők módszereiről: a hatóságok bezárták az összes iskolát Irán Kurdisztán tartományában, vasárnap pedig rendszám nélküli furgonokkal érkező biztonsági erők tartóztattak le iskolás gyermekeket.

not image

Borbély Fanni

2022. október. 10 - 20:56

A Guardian jelentése szerint a hatóságok az összes iskolát bezárták az iráni Kurdisztán tartományban, eközben pedig folyamatosak a tüntetések a városokban, az állami televíziót pedig hackertámadás érte, így egy időre leállt az adás a televízióban.

A helyi jelentések szerint iráni iskolás diákokat tartóztattak le vasárnap, egy iskola területén belül: az iráni biztonsági erők rendszám nélküli furgonokkal érkeztek, mindennemű előzetes bejelentés nélkül. A helyi közösségi médiajelentésekből is az derül ki, hogy a rezsim elleni egyre hevesebb tüntetések immáron negyedik hete tartanak az országban, a hatóságok fellépése pedig egyre agresszívabb a tüntetőkkel szemben. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

A hatóságok vasárnap az összes iskolát és felsőoktatási intézményt bezárták az iráni Kurdisztán tartományban, ami egyértelmű jele annak, hogy az állam továbbra is fél a másként gondolkodóktól, miután immáron negyedik hete zajlanak tüntetések a városokban Mahsa Amini, egy 22 éves kurd nő halála miatt.

A helyi felvételek szerint vasárnap kora reggel Irán több tucatnyi városában zajlottak tüntetések, melyeken középiskolás lányok és egyetemi hallgatók százai vettek részt, eközben pedig a biztonsági erők ismételten rendkívül agresszív módon, könnygázzal, gumibotokkal, sőt, sok esetben éles lőszerrel (!) támadták a tüntetőket.

Teherán természetesen tagadja, hogy az iráni biztonsági erők erőszakot alkalmaztak volna, ami nem biztos, hogy a legjobb kommunikáció azok után, hogy hogy közel egy hónapja tüntet a lakosság a rezsim ellen, melynek hatóságai meggyilkoltak egy fiatal lányt, amiért „nem megfelelően viselte a hidzsábot”.

A tüntetések lassan egy hónapja tartanak, az állami televíziót hackertámadás érte

Szombaton Irán fő állami hírcsatornáját rövid időre elérhetetlenné tették ismeretlen hackerek, és az adást megszakították a tüntetéseket támogató képekkel és üzenetekkel. A legfelsőbb vezető, Ali Khamenei állami tisztviselőkkel folytatott megbeszélésén készült felvételeket a meghalt tüntetők képei váltották fel.

A rövid megszakítás után egy Khameneit célkeresztben és lángokban ábrázoló képet is sugároztak, melyért később az Edalat-e Ali hacktivista csoport vállalta a felelősséget: minden kép alá a „csatlakozzatok hozzánk és lázadjatok” feliratot helyezték el.

Nem sokkal később a félhivatalos Tasnim hírügynökség is megerősítette, hogy az állami televízió hírműsorát „néhány pillanatra kormányellenes ügynökök hackelték meg”. Jelenleg lehetetlen lenne megmondani, hogy a folyamatos tüntetések mekkorák voltak, főként, amiért a kormány tisztviselői rendre azt állítják, hogy „a nyugat által támogatott média hamis képet fest a szétszórt kis gyülekezésekről”, melyek állításuk szerint „gyorsan feloszlanak”.

Az iráni kormány állításai ellenére azonban a tüntetések nagyon is komoly nagyságrendűek: a norvégiai székhelyű Iráni Emberi Jogok Csoportjának szombati közlése szerint ugyanis az országos tüntetéseken legkevesebb 185 ember (!), köztük 19 gyermek vesztette életét.

A Masha Amini halála után kezdődött tüntetések támogatói szerint a gyakori és valóban spontán tüntetések egyre növekvő száma azt mutatja, hogy a fiatalok abszolút elidegenedtek az öreg és szociálisan reakciós uralkodó osztálytól, mely egyáltalán nem érti az általuk képviselt értékeket, sem attitűdjüket.

Az iráni biztonsági erők diákokat tartóztattak le az iskolákban

Több felvétel is készült a rendszám nélküli furgonokról, melyekkel az iráni biztonsági erők érkeztek az iskolákhoz, hogy letartóztassák a diákokat, ennek ellenére Mohammad Mahdi Kazem oktatási miniszter állította, hogy nem történt incidens. Állítása szerint a tüntetésekben részt vevő diákok szüleivel „felvették a kapcsolatot”.

A gyermekek sorsa miatti aggodalmakat azonban a Guardian első kézből erősítette meg: Mateen, egy 20 éves hallgató megosztotta, családja nagyon aggódik 16 éves húga miatt, s elmondta:

„Anyám testvére ma reggel hívott minket és arra kért, hogy azonnal menjünk Nanzinért az iskolába. Vannak barátai a közösségi médián és ők figyelmeztették, hogy a Bandar Abbasból származó diáklányokat és fiúkat tartóztattak le az elnyomó erők. A szüleim pánikba estek, és elhozták a húgomat az iskolából, miután a nagybátyám kérte őket, hogy mihamarabb tegyék meg, és azt is mondta, hogy a rendőrség megtámadhatja az iskolákat.”

A családok félnek, és aggódnak gyermekeikért, ezért arra szólították fel őket, hogy semmiképp ne osszanak meg fotókat és videókat a tüntetésekről, különösen ne a Twitteren.

„A Twitter alapjaiban rázta meg az iráni rezsimet. Nem tudják tovább kontrollálni. Figyelmeztettük Naznint és a barátait, hogy legalább az arcukat homályosítsák el a fotókon. De hát egy tinédzsernek ennél többet nem lehet mondani.”

Az elnök nem megoldást, hanem további szigorítást szorgalmaz

Ebrahim Raisi iráni elnök találkozott a biztonsági képviselőkkel, hogy megvitassák hogyan lehetne még ennél is „hatékonyabbá tenni a szigorítást”. A találkozót követően Irán biztonsági ügyekért felelős belügyminiszter-helyettese, Seyed Mirahmadi közölte:

„Tegnap Teheránt és Szanandzsot leszámítva az ország teljesen békés volt…Mostantól kezdve a zavargások során letartóztatottak egészen a bíróság elé állításig börtönben maradnak. Gyorsan bíróság elé állítják őket, ítéletük pedig határozott lesz, és elrettentő példaként fog hatni.”

Az oslói székhelyű Hengaw kurd emberi jogi csoport beszámolója szerint az iráni biztonsági erők tüzet nyitottak a tüntetőkre Szanandajban és Szakkezben, szombaton pedig két tüntető életét vesztette – a szervezet információi szerint összesen 18 kiskorú öltek meg az iráni biztonsági erők a tüntetések során. Édesanyjuk szerint pedig két további tinédzsert öltek meg a tüntetések közepette, noha az állam állítja, hogy mindketten „külön-külön öngyilkosságot követtek el”.