Irán további urándúsításba kezd, továbbra is tagadják az atomfegyver-célokat
Mohammad Eszlámi, Irán Atomenergiai Szervezetének a vezetője több kérdésre is választ adott egy frissen közölt interjújában.
A Szputnyik hírügynökségnek adott exkluzív interjújában Eszlámi elárulta, hogy nem igazak azok a hírek, miszerint három olyan létesítményben is találtak mesterséges uránrészecskéket, amelyet nem jelentettek be a Nemzetközi Atomenergiai Ügynökségnek.
Eszlámi azzal indokolta az atomenergia fontosságát, hogy Irán jelenleg krónikus áramválságtól szenved, melynek orvoslásához szükséges. Mint fogalmazott, az ország 10-16 ezer megawatt közötti energiaigényéből 8000 megawattot fednének le az erőművel.
A szervezet vezetője arra is kitért, hogy amint elkészültek az atomerőművel, további területeken is felhasználnák a nukleáris energiát, többek között a gyógyszerészet, az ipari termelés, a mezőgazdaság és a környezetvédelem területén.
Eszlámi kijelentette, hogy minden országnak joga van a fejlett nukleáris technológiákhoz hozzáférni, ezt le is fektették a Nemzetközi Atomenergiai Ügynökség alapító szerződéseiben. Mint fogalmazott, minden országnak biztosítani kell a „békés atomenergiához való jogot”.
Eszlámi végezetül leszögezte, hogy rosszindulatú nyugati hírek azok, miszerint atomfegyver fejlesztésének céljából dúsítják az urániumot, mivel a nemzetközi megállapodások és az iráni törvények alapján sincs erre lehetőség.
Kiemelte, hogy az iráni atomprogram kizárólag békés célú és csakis az engedélyezett szintekig fogják dúsítani az uránt. Az atomfegyverek fejlesztéséhez 90 százalékos tisztaságú urán lenne szükséges, amelyhez Irán egyre közelebb jár.