Több ország szavazati jogát is felfüggesztették az ENSZ-ben
Összesen öt ország, köztük Irán szavazati jogát is felfüggesztették az ENSZ Közgyűlésében, miután az elmúlt két év során elmulasztották a pénzbeli kötelezettségeik teljesítését.
Irán nem meglepő módon teljesen felháborodott a döntésen, megfogalmazásuk szerint „lenyűgözően abszurd” lépés volt ez az ENSZ és az Egyesült Államok részéről. Teherán meglátása szerint azért nem tudták kötelezettségeiket teljesíteni, mert annyira megbénította a gazdaságukat az amerikai szankciósorozat.
Az Egyesült Államok és Irán közötti egyébként sem nyugodtnak tekinthető diplomáciai viszonyba ezzel újabb tüske került, holott Joe Biden az elmúlt hónapok során arra törekedett a többi nyugati vezetővel, hogy helyreállítsák a Donald Trump által felrúgott 2015-ös atomegyezményt.
Antonio Guterres ENSZ-főtitkár a Közgyűlés elnökének megküldött levelében jelezte, hogy Irán mellett a Közép-Afrikai Köztársaság, Comore-szigetek, Sao Tome és Principe, valamint Szomália sértette meg az ENSZ Chartájának 19. cikkelyét.
A cikkely értelmében amennyiben valamely tagország két éven át elmulasztja a kötelezettségeinek teljesítését, akkor felfüggesztik a szavazati jogukat a Közgyűlésben – írja a New York Times. Stephane Dujarric, Guterres szóvivője jelezte, hogy minden országot időben figyelmeztettek, hogy közeledik a két éves határidő.
Az ENSZ-hez fizetett hozzájárulásokat egyébként egy meglehetősen bonyolult formula alapján kalkulálják ki, azonban nagy összefüggésben van az érintett ország gazdaságának méretével. 2020 elején is történt ehhez hasonló eset, akkor ideiglenesen Venezuela, Jemen és Libanon vesztették el szavazati jogaikat.
A Közgyűlés ugyan tehet kivételt a szabály alól, amikor megítélésük szerint egy országban olyan körülmények uralkodnak, hogy lehetetlenné válik fizetésük és ezért nem indokolt a büntetésük. Irán esetében azonban nem ez a helyzet, amely 16.2 millió dollárnyi hozzájárulással maradt el.