Sokkal több dúsított uránja van Iránnak, mint amennyivel rendelkezhetne
A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség elnökének látogatása után áttörés várható az iráni atomprogram kapcsán, amely a jövőben sokkal átláthatóbbá válik.
Teherán kész több információt és hozzáférést biztosítani a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség szakértőinek, akik a három iráni, be nem jelentett nukleáris létesítményben talált uránrészecskéket vizsgálják – közölte a két fél.
„Irán kijelentette, hogy kész több információt és hozzáférést biztosítani a még nyitott biztonsági kérdésekkel kapcsolatban” – áll a közös nyilatkozatban, amelyet Rafael Grossi látogatása után adtak ki.
Az új megállapodás értelmében Irán beleegyezett abba, hogy több nukleáris létesítménynél újra bekapcsolja a megfigyelő kamerákat, és fokozza az ellenőrzések ütemét – mondta Grossi a bécsi repülőtéren újságíróknak nyilatkozva.
Új szankciók Iránnal szemben
50 százalékkal növelik az ellenőrzések számát a Fordowban található földalatti létesítményben is, ahol nemrég 83,7 százalékosra dúsított uránrészecskéket észleltek, ami éppen az atombomba építéséhez szükséges 90 százalékos küszöbérték alatt van.
Az ellenőrző berendezéseket a 2015-ös iráni atomalku keretében telepítették, de tavaly eltávolították azokat, miután az Egyesült Államok Donald Trump elnöksége alatt 2018-ban úgy döntött, hogy kilép az egyezményből, és újra szankciókat vezet be Teheránnal szemben. Ezzel párhuzamosan az iszlám köztársaság is fokozatosan elkezdett szabadulni a vállalt kötelezettségtől.
A NAÜ számításai szerint február 12-re az Irán birtokában lévő dúsított urán teljes mennyisége 3760,8 kilogramm volt, ami az atomalkuban meghatározott határérték 18-szorosa.