Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Csernobilt idéző katasztrófa lóg a levegőben az iráni atomprogram miatt

Egy friss jelentés szerint akár egy Csernobil-szerű nukleáris katasztrófa vagy egy pusztító regionális konfliktust is magában hordozhat az iráni atomprogram.

...svg content...Fotó: Illusztráció/Twenty20
Közel-Kelet
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Dr. Bahram Ghiassee, a Henry Jackson Society szakértője egy friss jelentésben fogalmazott úgy, hogy komoly fenyegetésnek vannak kitéve Irán atomlétesítményei. Az elmúlt néhány évben ráadásul több alkalommal is megtámadták vagy szabotálták a létesítményeket, ami már egy előzetes aggasztó jel.

A szakértő szerint az atomlétesítmények továbbra is nagyon kitettek egy esetleges támadásnak, amely egy Csernobilra vagy Fukusimára emlékeztető atomkatasztrófát is előidézhet, rosszabb esetben pedig egy regionális konfliktussá eszkalálódhat. Soron kívül Orbán Viktor mélységesen elítéli Magyar Péter szavait

Ami pedig szintén nem elhanyagolható tényező, hogy Irán Oroszországgal közösen működteti az egyik erőművet, így nem zárható ki, hogy egy erőmű elleni támadás miatt kialakult konfliktusba Moszkva is belesodródhat.

Dr. Ghiassee a The Sun online kiadásának megkeresésére magyarázta el, hogy mekkora katasztrófához vezethet az, amennyiben példának okáért egy dróntámadást indítanak egy iráni erőmű ellen:

„A délnyugat-iráni Bushehr Atomerőmű hatalmas kockázatot jelent, különösen akkor, ha drónnal támadnak az energia- vagy vízellátójára. Ez az egyetlen hely, ahol Irán akár egy Fukusima-szerű katasztrófának lehet kitéve” – kezdte a szakértő.

„Habár nem lehet csak úgy elpusztítani drónokkal, mert a reaktorokat megerősített beton veszi körül, a drónokat arra használhatják, hogy tönkretegyék a hűtőrendszereket, amitől leállnának. Ez annyira súlyos kár lenne, hogy zónaolvadás következne be, ami egyáltalán nem elképzelhetetlen”

Dr. Ghiassee szerint egy ilyen zónaolvadás nem csak a környéken lakó 300 ezer ember számára lenne katasztrofális, hanem a globális erőviszonyokat és az öbölbeli kereskedelmet is jelentősen meg tudná zavarni.

A szakértő hozzátette azt is, hogy Bushehr esetében az orosz szál sem elhanyagolható: az erőmű Oroszországtól kap üzemanyagot nukleáris energia előállításához, az itt generált áram jó része Oroszország felé megy vissza és orosz dolgozók is tartózkodnak a létesítményekben.

Dr. Ghiassee szerint pedig amennyiben zónaolvadással járó támadás éri az erőművet, akkor az Oroszország háborúba lépésével is járhat. Az pedig szintén aggasztó tény, hogy több millió ember válna kitetté radioaktív sugárzásnak, amely komoly egészségügyi kockázatot jelent a térségnek.