A nemi tabuk ellen küzdenek az iraki női ökölvívók, joguk van a sportoláshoz
Bushra al-Hajjar iraki bokszoló legnagyobb küzdelme a társadalmi tabuk elleni harc, mely véleménye szerint mélyen gyökerezik az emberekben.
Irak szent városában, Nadzsafban szokatlan a női bokszterem látványa, de a 35 éves bokszoktató, akárcsak mások, mélyen gyökerező tabukkal küzd. Kétgyermekes anya, aki a boksz mellett karatézik is, illetve hetente kétszer edz Nadzsafban egy magánegyetemen, ahol sportot is tanít, decemberben pedig aranyérmet nyert a Bagdadban rendezett bokszversenyen.
Ola Mustafa 16 éves ökölvívó tanuló úgy érzi, hogy „macsó társadalomban élünk, amely ellenzi a nők sikerét”. Azonban nemcsak edzője, hanem szülei és testvére is támogatják, jelezve, hogy a társadalmi változás elindult. „Az emberek fokozatosan kezdik elfogadni. Ha több lány próbálja ki, a társadalom automatikusan elfogadja majd” – tette hozzá.
Ali Taklif, az iraki bokszszövetség elnöke elismeri, hogy az iraki nők sportolása „új keletű jelenség”, de azt mondja, egyre nagyobb teret nyer. Úgy látja, hogy egyre nagyobb az igény a nők részéről a csatlakozásra, hiszen Irakban immár 20 női bokszklub érhető el, a decemberi versenyen pedig több mint 100 női bokszoló indult, minden kategóriában. De „más sportágakhoz hasonlóan Irakban ez a sportág is szenved az infrastruktúra, az edzési lehetőségek és a felszerelés hiányától” – tudhatjuk meg a CNA cikkéből.
Új információk: Djokovics a szövetségi bírósághoz fordult, hogy Ausztráliában maradhasson
Hajer Ghazi 13 évesen már ezüstérmet nyert, de számára az ökölvívás családi örökség. Édesapja, aki veterán profi ökölvívó, arra bátorította gyermekeit, hogy az ő nyomdokaiba lépjenek. Emellett mindkét nővére és idősebb testvére, Ali is ökölvívó. Az apa elmondása alapján: „A nőknek joguk van a sportoláshoz, ez teljesen normális”.