Egy Instagramon közzétett fotón bukkant fel a fogvatartott dubaji Latifa hercegnő
Egy, a héten két nyilvános Instagram-fiókon is közzétett fotón állítólag Latifa hercegnő, a dubaji uralkodó lánya látható, akit hónapok óta nem láttak és nem is hallottak felőle.
Február közepén a BBC Panorama titkos videós vallomást sugárzott tőle, amelyben azt mondta, hogy túszként tartják fogva, és félti az életét. A BBC ugyan nem tudja ellenőrizni a felvételt, és további információkkal sem szolgált, Latifa egyik barátja azonban megerősítette, hogy a képen tényleg a hercegnő látható.
A BBC úgy tudja, hogy a kép megjelenése nem véletlen vagy véletlenszerű, hanem más, egyelőre nem részletezett fejleményekkel lehet összefüggésben. David Haigh, a Free Latifa kampánycsoport társalapítója nyilatkozatában azt mondta:
„Megerősítjük, hogy a kampányban több, potenciálisan jelentős és pozitív fejlemény történt. Ebben a szakaszban nem kívánunk bővebben nyilatkozni, a megfelelő időben azonban további nyilatkozatot adunk majd ki”.
Az Egyesült Arab Emírségek (EAE) londoni nagykövetsége nem válaszolt a BBC megkeresésére, az ENSZ pedig elutasította a fénykép kommentálását, de a BBC-nek azt mondta, hogy „meggyőző bizonyítékot vár arra, hogy Latifa életben van”, amellyel kapcsolatban az Egyesült Arab Emírségek közölte, hogy be is fogja nyújtani azt.
A fényképen látszólag Latifa hercegnő látható egy dubaji bevásárlóközpontban, a Mall of the Emirates (MoE) bevásárlóközpontban, két másik nővel együtt ülve. Latifa barátai azt mondták a BBC-nek, hogy mindkét nőt felismerik, és Latifa is ismeri őket.
A képet az Instagramra töltötték fel, amely nem tartalmaz olyan metaadatokat, amelyekből kiderülne a dátum, valamint a pontos időpont és helyszín, ahol a fotó készült.
A kép ráadásul meg van fordítva. Egy mozi látható rajta, amely egy filmet reklámoz: a Mugen Train című filmet, amelyet 2021. május 13-án mutattak be az Egyesült Arab Emírségekben.
A képet e hét csütörtökön tették közzé az Instagramon a képen szereplő két másik nő fiókján, egyikük a következő kommentárral: „Szép este a MoE-ban a barátokkal”. A BBC megkeresésére egyik nő sem válaszolt Latifa állapotáról vagy arról, hogy mikor készült a fotó.
„Feltételezve, hogy a fotó valódi, életjelet mutat, ami már valami, de semmit nem mond a fogva tartásának körülményeiről vagy a szabadságáról”
– mondta Kenneth Roth a Human Rights Watch jogvédő csoporttól a BBC-nek.
Az Egyesült Arab Emírségek részéről nem érkezett kommentár. Februárban azt mondta a BBC-nek, hogy Latifát „otthon ápolják”. „Továbbra is javul az állapota, és reméljük, hogy a megfelelő időben visszatér a közéletbe” – áll a közleményben.