Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Meglátogatta az Ingenuity marskopter a Perseverance futóművének baleseti helyszínét

Első repülésének egyéves évfordulóján a NASA Ingenuity minikoptere felkereste a Perseverance landolását elősegítő modult, ami a bolygó felszínén ért földet.

...svg content...NASA/JPL_Caltech
Világűr

Takács Petra

Szerkesztő
TÉMÁK

A Perseverance rover 2021. február 18-án landolt a Marson – amikor az űreszköz hiperszonikus sebességgel belépett a vörös bolygó légkörébe, egy polimer hőpajzs és egy kúp formájú burkolat védte meg.

Miután az atmoszféra szuperszonikus sebességre lassította, a Marsra valaha küldött legnagyobb ejtőernyő kinyílt, hogy tovább csökkentse a sebességét. Végül a burkolat és az ejtőernyő lezuhant, és egy rakétahajtású „bölcső” biztonságosan eljuttatta végső célpontjára a rovert. Soron kívül Donald Trump ismét felhívta Orbán Viktort

Ez ugyanaz az eseménysorozat volt, mint a Curiosity rover landolásakor, ám a Perseverance annyiban különbözött, hogy ez volt az eddigi leggondosabban dokumentált földet érés, köszönhetően a kamerák és műszerek tömkelegének, amelyek rögzítették a leereszkedést.

A Perseverance 2021 áprilisában indította útnak az Ingenuity helikoptert, a parányi drón április 19-én szállt fel a vörös égboltra, hogy egy sor tesztrepülésre induljon, amelyeknek csak nagyjából 30 napig kellett volna tartaniuk.

Fotó: NASA

Ehelyett az Ingenuity figyelemre méltóan kitartónak és szívósnak bizonyult: eddig 26 alkalommal repült, egyre ambiciózusabb feladatokat vállalva, többek között a marsjáró felderítését, miközben végigpásztázta a környéket.

Egy évvel később, szintén április 19-én, marsi idő szerint 11:37-kor az Ingenuity parancsot kapott, hogy repüljön az ejtőernyő és a védőburok felé – a 159 másodperces repülés során 8 méteres magasságot ért el, és 192 méteres magasságba emelkedett.

Az Ingenuity egy előre megtervezett pályán navigálva megkerülte a roncsot, és összesen tíz felvételt készített, mielőtt visszafordult volna a kijelölt leszállóhelyére, amely 75 méter távolságra volt tőle; ezzel az Ingenuity teljes repülési ideje 49 perc lett – olvasható a NASA közleményében.

Nagy Mártont idegesíti, amikor a reptér visszavásárlását kritizálják

Nagy Márton nagyon is elégedett a Liszt Ferenc Repülőtér visszavásárlásával, amit aranytartaléknak is tart.