Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Infravörös technológia segíthet a tengeri műanyaghulladék eltüntetésében

Hatalmas mennyiségű műanyag kerül az óceánokba az emberi tevékenység miatt, és bár a további szennyezés megakadályozása fontos, ez nem elegendő: fel kell számolni a már természetbe került hulladékot is.

...svg content...Fotó: breslavtsev / Twenty20
Ausztrália és Óceánia

Czinder Tímea

Szerkesztő

Térinformatikusok megtalálták a módját, hogyan észleljék a partok mentén felhalmozódó műanyaghulladékot, ami hagyományos műholdfelvételeken nem látható; a műanyagok által visszavert egyedi infravörös jeleket használják a felderítésre.

Évente több millió tonna műanyag kerül az óceánokba, és bár a szennyezés megállítása fontos, éppen ennyire jelentőségteljes a már természetbe került szemét felkutatása is, hogy az eltűnhessen onnan. Az élvonalbeli kutatás a legújabb műholdtechnológiát használja, és alkalmas az egy pixelnél kisebb törmelékek azonosítására is. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Jenna Guffogg, a tanulmány vezetője úgy véli, a módszert az óceánok figyelése helyett leginkább a strandokon lenne célszerű alkalmazni, mert onnan egyszerűbb a szemét eltávolítása.

„Jelenleg az elhaladó hajók észlelik a műanyagtörmelékeket, és értesítik róla a hatóságokat. A műholdak használata rendszeresebb és megbízhatóbb ellenőrzést tesz lehetővé. A munkánk segíti a partmenti és tengeri hulladékot eltakarító szervezeteket abban, hogy meghatározzák, hova fókuszálják erőfeszítéseiket”

– nyilatkozta Guffogg.

A kutatócsapat az ausztrál Kókusz-szigetek strandjain végzett megfigyelése során örökítette meg, hogyan verik vissza az infravörös fényt a szigeten elszórt különféle típusú műanyagok. A tisztításon kívül a technológia további felhasználási területei közé tartozhat a terület egészségi állapotának nyomon követése a környezetben található műanyag mennyiségének alapján – számolt be a Phys.

Simon Jones, az RMIT távérzékelés professzora azt is hozzátette, hogy a tengeri hulladék elleni küzdelem jegyében a következő néhány évben még jobb távérzékelési képességekkel rendelkező műholdakat fognak felbocsátani.