Indiai űrügynökség: a Chandrayaan-3 sikeresen Hold körüli pályára állt
A következő lépés az, hogy a jármű keringési sebességét addig csökkentik, amíg lehetővé nem válik a Holdra szállás.
Korábban beszámoltunk róla, hogy júliusban útnak indult a legújabb indiai holdrakéta. Ez az első kísérlet volt a négy évvel ezelőtt kudarccal végződött projekt óta, amikor pillanatokkal a leszállás előtt megszakadt a kapcsolat az űreszköz és a földi irányítóközpont között.
Azt is megírtuk, hogy az Indiai Űrkutatási Szervezet később megerősítette, miszerint a Chandrayaan-3 „pontos pályára állt” és „megkezdte útját a Hold felé”. Közlésük szerint az űreszköz várhatóan augusztus 23-án vagy 24-én landol a Holdon.
Most pedig arról tettek jelentést, miszerint a Chandrayaan-3 sikeresen Hold körüli pályára állt. Mint ismert, az űrhajó egy keringő egységből, egy leszálló egységből és egy holdjáróból áll. A következő lépés pedig az, hogy a jármű keringési sebességét addig csökkentik, amíg lehetővé nem válik a Holdra szállás – írta a BBC.
Az Infostart megjegyezte, eddig a pontig az előző indiai Hold-misszió is eljutott, de a leszálló egység a Hold felszínébe csapódott. Ám az indiai űrhivatal szerint sokat tanultak az előző küldetésből, számos modellt lefuttattak annak kiderítésére, miért vallott kudarcot. Hozzátették, a Chandrayaan-2 keringő egysége mind a mai napig működik és Hold körüli pályán van, méréseket végez.
Egyúttal tény, hogy ha a Chandrayaan-3 sikerrel jár, India lesz az első ország, amelyik sikeresen száll le a Hold kevéssé ismert déli pólusa közelében – és mindössze a negyedik, amelyik egyáltalán eljutott a Holdra az Egyesült Államok, Oroszország és Kína után.
Chandrayaan-3 Mission:
The spacecraft has covered about two-thirds of the distance to the moon.Lunar Orbit Injection (LOI) set for Aug 5, 2023, around 19:00 Hrs. IST. pic.twitter.com/MhIOE65w3V
— ISRO (@isro) August 4, 2023