Indiában felszólították a sajtót, ne közöljenek pánikkeltő cikkeket a járványhelyzetről
Mentálhigiénés szakemberek nyílt levelet intéztek a helyi média képviselőinek annak érdekében, hogy objektívan mutassák be a koronavírus-járvány alakulását, és tényekre alapozzák cikkeiket, ne pedig hangulatkeltésre.
Levelükben a pszichológusok és pszichiáter szakorvosok azt írták, el kell kerülni a pánik gerjesztését és a félelemkeltést, ugyanis a lelki egészség megőrzése ugyanúgy fontos, a riogatással pedig csak ronthatnak a helyzeten – írta a New Indian Express hírportál.
A szakemberek úgy gondolják, hogy az utcán történő hamvasztások, valamint a sírgödrökbe temetett holttestek állandó ábrázolásával csupán túlzott figyelmet fordítanak egy olyan problémára, ami már korábban is gondot jelentett, jelenleg azonban hatásvadászat apropóján fel tudják duzzasztani.
„Tisztában vagyunk vele, hogy az objektív tájékoztatás egy ilyen nehéz időszakban még az újságírók számára sem egy könnyű feladat. Bele kellene gondolniuk, ha saját magukat is megrázzák a közölt hírek, akkor milyen hatással lehetnek azok az átlagemberekre” – írták a tudósok.
A mentálhigiénés szakértők hozzátették, nem kérdőjelezik meg a cikkek létjogosultságát, valamint azt sem, hogy ezeket a híreket közzé kell tenni, csupán azt szeretnék kérni, hogy kerüljék el a pánikkeltést és a hisztéria szítását, mivel ezzel az emberek lelki egészségét is veszélyeztethetik.
„Sosem szabad megfeledkezniük arról, milyen mentális gondokat okozhatnak azoknak az embereknek, akik éppen olvassák és figyelik napi szinten a híreket, és folyamatosan azzal találkoznak, hogy tarthatatlan a helyzet” – olvasható a levélben.