Fogy a szén, komoly energiaválsággal néz szembe India
Komoly energiaválság fenyeget Indiában, mivel a szénkészletek veszélyesen fogynak, ami tovább fokozza a világjárvány által sújtott Ázsia harmadik legnagyobb gazdaságának fellendülésével kapcsolatos kihívásokat.
Az indiai széntüzelésű erőművek többségének készletei már csak napokra elegendőek. R. K. Singh szövetségi energiaügyi miniszter a héten az Indian Express újságnak azt mondta, hogy „nehéz öt-hat hónapra” készül.
A hiány miatt India egyes részein, ahol az energia 70 százalékát szénből állítják elő, áramkimaradásoktól tartanak, szakértők szerint pedig a hiány megzavarhatja a gyártás felfuttatására irányuló megújult erőfeszítéseket. Az AP azt írja, az áramkimaradások és -hiányok az évek során a nagyvárosokban csökkentek, de néhány kisebb városban meglehetősen gyakoriak.
India 135 szénerőművéből 108-nak kritikusan alacsonyak a készletei, közülük 28-nak mindössze egy napra elegendő készletei voltak az energiaügyi minisztérium szerdán közzétett, legfrissebb adatai szerint. A minisztérium közleménye szerint az erőművek szénkészletei átlagosan körülbelül négy napra csökkentek a hétvégére – ez az augusztusi 13 naphoz képest jelentős visszaesés.
Az augusztusi áramfogyasztás közel 20 százalékkal ugrott meg 2019 azonos hónapjához képest, a járvány kitörése előtt – közölte az energiaügyi minisztérium.
Garg szerint az ellátási hiányt súlyosbították a bányákat érintő szokatlanul heves esőzések és az ezzel kapcsolatos egyéb zavarok. India többnyire a belföldön bányászott szénre támaszkodik, és mivel a szén világpiaci ára minden idők legmagasabb szintjén van, az import növelése nem opció, mondták a szakértők.