India kriminalizálná a házastársak közötti erőszakot, a férfiak inkább nem nősülnek
Az online felületen terjedő mozgalom szimpatizánsai attól tartanak, ártatlanul is megvádolhatja őket feleségük, hogy válás esetén nagyobb tartásdíjra tarthasson igényt.
A tervek szerint India büntethetővé tenné a házasságon belüli nemi erőszakot, férfiak egy csoportja azonban ezt annyira felháborítónak tartja, hogy inkább bojkottálná a házasságot. A „házassági sztrájk” mozgalomban résztvevő fiatal férfiak azt mondják, inkább nem nősülnek meg, hogy elkerüljék a vádemelést „hamis” erőszak vádjával.
A Vice beszámolója szerint a téma a héten került Delhi legfelsőbb bírósága elé, a vita pedig azóta is tovább folyik az online felületeken. Számos férfi kezdte használni a #marrialstrike hashtaget, megfogadva, nem nősül meg, amennyiben a törvény életbe lép.
A házassági sztrájk hívei úgy vélik, a törvény értelmében jogtalanul vád emelhető az ártatlan férfiak ellen is annak érdekében, hogy a feleségek nagyobb tartási díjhoz jussanak válás esetén. A hashtag létrehozója és a Mentsük meg az indiai családokat nevű férfijogi szervezet alapítója úgy véli, ha egy férfit megvádolnak, nincs módja bizonyítani ártatlanságát.
Sok közösségi média felhasználó kigúnyolja a #marrialstrike hashtaget használó férfiakat, valaki azt írta Twitteren, „ez fenyegetőzés vagy ígéret”? Egy másik felhasználó megköszönte a tiltakozóknak, hogy új ürüggyel bújhat ki a házassága megtervezése alól otthonában.
India egyike annak a 36 országnak, ahol a házasságon belüli nemi erőszakot nem büntetik, az indiai büntetőtörvénykönyv értelmében ugyanis a férfi szexuális érintkezése a saját feleségével – amennyiben a nő elmúlt 15 éves – nem számít nemi erőszaknak. A delhi kormány szerint a rendelet azért is szükségtelen, mert a törvény egy hatályban lévő szakasza már foglalkozik a nőkkel szembeni kegyetlenséggel.
A házasságon belüli nemi erőszak sürgető kérdés Indiában, egy 2015-ös országos felmérés kimutatta, az indiai nők 17-szer nagyobb valószínűséggel szenvednek el erőszakot férjüktől, mint másoktól. A törvénytől való idegenkedés mutatja, hogy még a bürokráciát is átitatja a férfiak uralkodó nézőpontja.
„A párkapcsolat bármely formája esetén a szexhez mindkét fél beleegyezése szükséges, és a házasságban élő nők védelmének megvonása azon a még nem bizonyított félelmen alapulva, hogy a nők visszaélhetnek a törvénnyel, és hamis erőszakot jelenthetnek, a cisz férfiak birtoklásán alapul a női test felett”
– fejtette ki véleményét a nemek közötti egyenlőség politikájával foglalkozó újságíró, Rituparna Chatterjee.
Azt is hozzátette, nevetséges és öncélú hashtegek helyett inkább a helyes kérdéseket kellene feltenni, vagyis milyen biztosítékokat építenek a törvénybe, és milyen fékek és egyensúlyok biztosítják majd az eljárás igazságosságát.