Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Minden, amit a 46 mutációval rendelkező új variánsról eddig tudni lehet

Még csak fel sem fogta a világ az omikron megjelenését, már el lehet kezdeni tanulni egy új variáns nevét: ihu.

...svg content...Fotó: EPA/Olivier Hoslet
Orvostudomány
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Az ihunak keresztelt variáns éppen az a változat, amelyről néhány napja mi magunk is beszámoltunk, akkor még új információként. Akkor még csak annyit lehetett tudni, hogy több francia betegnél azonosították a variánst és eredetileg Kamerunból jöhetett az ország területére.

A tudományos nevén B.1.640.2 variánsról annyit lehetett még tudni, hogy az omikront is lenyomja a mutációk számában, 46 ponton mutálódott. A WHO egyelőre csak „megfigyelés alatt lévő variánsként” kategorizálta, ameddig nem születnek részletese elemzések. Soron kívül Vonatgázolás történt a hóesésben Kecskemétnél

Most francia kutatók a MedRxiv-re feltett, szakértőtársak által eddig nem áttekintett kutatásukban számoltak be több részletről, amely az ihu variánst illeti. Ez a tanulmány is megerősítette, hogy az első esetet egy Kamerunból visszatérő férfinél azonosították.

A szakértői elbírálásra váró tanulmány szerint a variáns 46 nukleotid-helyettesítést és 37 deléciót tartalmaz, amelyek az aminosav-szekvencia változásához vezettek, a tüskefehérjén pedig 14 eltérést találtak, ami az új, B.1.640.2 mutáció létrejöttét eredményezte.

A jelenleg rendelkezésre álló adatok önmagukban kevesek ahhoz, hogy megállapítható legyen, hogy mennyire fertőzőképes az új variáns, vagy mennyire okoz súlyosabb megbetegedést, mivel alacsony még az ihu által fertőzöttek száma.

Eric Feigl-Ding is megszólalt a variáns kapcsán, aki először riasztotta a világot az omikronnal kapcsolatban. A szakértő jelezte, hogy bár az érintett francia régióban megnőtt az intenzívre kerülők száma, nincs egyelőre aggodalomra ok.

Ezt azzal indokolta, hogy annak érdekében, hogy akár az omikront is kiszorítsa a domináns vírustörzsek közül, sokkal gyorsabban kellene terjednie az ihunak. Tekintettel arra, hogy az omikron még a deltánál is jobban terjed, erre kicsi az esély.

Az omikron és az ihu megjelenése azonban jó bizonyítéka annak, hogy veszélyes az afrikai kontinens alacsony átoltottsága, mert új variánsok jelenhetnek meg, melyek rengeteg mutációval rendelkeznek – egyelőre még csak enyhébbek, abban kell bízni, hogy nem lesznek súlyosabbak.

Hóhelyzet Magyarországon: egyre több a baleset és a fennakadás

Egyre nagyobb gondot okoz a havazás az országban, sorra jelentik be a különböző baleseteket.