Az igazság illúziója: miért vagyunk olyan magabiztosak a véleményünkben?
Nagyon nem mindegy, mennyi információ birtokában vagyunk, mielőtt véleményt nyilvánítunk.
Az Ohio State University kutatói egy nemrég elvégzett felmérés szerint arra jutottak, hogy az emberek hajlamosak arra, hogy azt feltételezzék, elegendő információval rendelkeznek a biztos érvalkotásához, még akkor is, ha valójában nem így van.
Angus Fletcher társszerző hangsúlyozta, hogy a legtöbb ember nem áll meg gondolkodni azon, vajon van-e még más információ, amely segíthetne a megalapozottabb döntés meghozatalában.
A kutatás során 1261 amerikai résztvevőt vontak be, akik online vettek részt a felmérésben. A résztvevőket három csoportra osztották, mindegyiknek egy cikket kellett elolvasnia egy fiktív történetről, ám a csoportok külön-külön információkat kaptak meg, és csak egy csoport volt a teljes igazság tudatában.
Az eredmények azt mutatták, hogy azok a csoportok, akik csak részleges információval rendelkeztek, még magabiztosabbak voltak a döntésükkel kapcsolatban, mint azok, akik a teljes képet ismerték. Ugyanakkor a részvevők közül többen megváltoztatták véleményüket, miután az információ teljes birtokába jutottak.
Fletcher arra figyelmeztetett, hogy az emberek többsége alapvetően úgy véli, hogy ismeri a tényeket, még akkor is, ha ez nem igaz. Ami pedig az igazság ismeretének illúzióját keltheti – írja a Cybernews.