Így festenek Magyarország egyes tájai az idei első nagyobb havazás után
Vasárnap a Dunántúlon átmenetileg viharos, akár 60-70 km/órás széllökések várhatóak az északnyugati szélből, s néhány centiméternyi tapadó hó is hullhat.
A közösségi médiában megjelent számtalan fotó és videó azt bizonyítja, hogy Magyarország középső tájaira is megérkezett a havazás november 25-én. Az esti órákban több helyen is hullott a hó – írja az Index. Bár a legtöbb tájon csak néhány centiméter esett, elég volt arra, hogy a tapadó hó több helyen is fehérbe öltöztesse a tájat.
Például Cegléden a képek alapján intenzív havazás volt, amelynek hatására egy kisebb hóréteg is kialakult. De nemcsak Pest vármegyében, hanem Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében, Csépán is esett a hó.
Emellett a Duna–Tisza közén Bács-Kiskun vármegyében, Lakitelek községben is havazott: a videófelvételen látható, mennyire volt intenzív a havazás. Illetve a Csongrád-Csanád vármegyei Forráskúton is havazott. Az Időkép szerint egy összeáramlási zónának köszönhetően érkezett meg sok helyre a középső országrészben is az idei első sík vidéki havazás.
Vasárnap is esni fog a hó
Az Országos Meteorológiai Szolgálat honlapja szerint a nyugati területek fölé gyenge csapadékgócok sodródnak be, ezekből a Dunántúlon a déli órákig általában lepel – pár centiméternyi tapadó hó – hullhat. Az éjszaka képződött vékony hóréteg vasárnap várhatóan a sík vidéken elolvad, viszont a magasabb tájakon a kialakult havat az erős, viharos szél hordhatja. Délután az Alföldön egy összeáramlás mentén lokálisan szintén lepel – néhány centiméter vizes, tapadó hóréteg – alakulhat ki.
Megjegyzik, estétől azonban fokozatosan csökken a felhőzet, és kiderül az ég. Az éjszaka második felétől az ország nyugati felére, kétharmadára ismét szakadozott felhőzet érkezik, a Dunántúlon néhol havazás, hózápor is előfordulhat vasárnap éjszaka.
Hétfő hajnalra helyenként pára, köd képződhet, s a légmozgás mérséklődik, legyengül, csak néhol lehet egy-egy élénk széllökés. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet többnyire -8 és 0 fok között alakul, de a fagyzugokban ennél pár fokkal hidegebb is lehet – teszik hozzá.