Húsvét előtt megérkeztek a magas árak a vendéglőkbe
A koronavírus-járvány után az infláció is közrejátszik a vendéglátóiparban tapasztalható áremelkedésben.
A vendéglők legnehezebb időszaka 2020 márciusától 2021 márciusáig tartott, amikor előbb a korai zárás, majd a helyben fogyasztás tilalma lépett be, maradt az elvitel. Márciusból ráadásul két nagyon rossz hónapjuk is volt a vendéglátósoknak, 2020-ban és 2021-ben is, így előreláthatóan a mostani április lehetne egy fordulópont, ha csak a drágulás meg nem eszi – írta a Blokkk.com szakportál.
A statisztikák alapján 2021 közepén 49 ezer vendéglátóhely szerepel a nyilvántartásokban, mindez úgy, hogy 2019 első félévének végén 51 ezret számoltak. Mindezeket egybevéve a vendéglátóhelyek száma alig csökkent a járvány időszakában, sőt, cukrászdából még több is van, több mint négyezer, ezek szerint nőtt a számuk.
Miközben a járvány egyik legdurvábban sújtott területe volt a vendéglátás, de hát azért az is lehet, hogy ha egy vendéglátós bajba kerül, akkor esetleg csak szünetelteti a tevékenységét az újranyitás reményében, vagy kisebb gondja is nagyobb az adminisztrációnál – olvasható a beszámolóban.
A lap szerint ez 49 ezer vendéglátóhely több, mint a 37 ezer élelmiszeres boltszám. Igaz, az élelmiszerboltok 6 és félezer milliárd forintos piaca a vendéglőzés csúcsát jelentő 2019-es esztendő 1 465 milliárdos bevételének bő négyszerese.
Februárban a 2019-es csúcshoz képest több bevételt könyvelhettek el a vendéglősök, de adagban, korsóban számolva egy csekélyke mértékben mér elmaradtak a második havi csúcstól. Már januárban is hasonló kép rajzolódott ki, de akkor nagyobb volt az elmaradás.