Magyarországon is sokkal többen halnak meg a hőhullám alatt
A jelenlegi hőhullám alatt a halálozások száma legalább 10-15 százalékkal emelkedett az átlagoshoz képest.
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) szakértői szerint a mostani kánikulai időszak jelentős hatással van a halálozási statisztikákra. Bár a pontos adatok még feldolgozás alatt állnak, az előzetes becslések alapján a halálozások száma legalább 10-15 százalékkal magasabb az átlagosnál.
Az Országos Mentőszolgálat is rendkívüli terhelésről számolt be, Győrfi Pál szóvivő tájékoztatása szerint a napi riasztások száma a koronavírus-járvány csúcsidőszakához hasonló mértékűre emelkedett. „A szokásos 3500 eset helyett most már 4300 riasztást kapunk huszonnégy óra alatt”, nyilatkozta Győrfi.
A mentőszolgálat tapasztalatai alapján nemcsak az idősek és krónikus betegek, hanem a fiatalabb korosztály is fokozott veszélynek van kitéve. A riasztások között egyszerű rosszullétek mellett súlyosabb esetek, például szívinfarktusok is előfordulnak.
Páldy Anna, az NNGYK szakértője arról beszélt, hogy a tartós hőség többszörösen is megterheli a szervezetet, a folyamatos védekezés és az éjszakai meleg miatti alváshiány pedig általános kimerültséghez vezet, ami csökkenti a hőséggel szembeni ellenálló képességet.
Szakértők szerint a hőhullám elhúzódásával a negatív egészségügyi hatások fokozódhatnak, ezért különösen fontos az óvintézkedések betartása és a veszélyeztetett csoportokra való odafigyelés.