Horrorfilmbe illő arccal felruházott, jetpackkel közlekedő mentőrobotot építettek
Az Olasz Technológiai Intézet (IIT) kutatócsoportja egy olyan jetpacket viselő humanoid robotot készített, amelynek arcától még a hideg is kirázhat minket.
Az iRonCub (iCub Equipped with Jet Engines) nevű rémálomszerű szörnyeteg – amint azt az IEEE Robotics and Automation Letters című folyóiratban nemrégiben publikálásra elfogadott tanulmány részletezi – két sugárhajtóművel rendelkezik, amelyek a hátizsákjára vannak erősítve.
Lehet, hogy ijesztően néz ki, de a kutatók szerint a hátborzongató jetpack-babát egy napon felhasználhatják az egyébként járhatatlan terepek leküzdésére és a katasztrófaelhárítás során való segítségnyújtásra.
Egy valós teszt során – ami egy horrorisztikus sci-fi filmből vett jelenetre hajaz – a kutatók fényes védőnadrágot húztak a jetpack-babára, és beindították a négy sugárhajtóművet. Bár a robot nem tudott lebegni, két mérleg, amelyen a teszt során állt, képes volt tájékoztatni a kutatókat a robot súlyának változásáról.
„A légi humanoid robotika robusztusabb és energiatakarékosabb szintre emeli a légi manipulációt; mindezt gyakran példázzák a robotkarral felszerelt kvadrotorok, mint amilyen a mi egységünkben is megtalálható” – mondta Daniele Pucci, az IIT mesterséges és mechanikus intelligencia laboratóriumának vezetője.
Az egyszerű kialakítású drónokkal szemben egy humanoid robot sokkal hasznosabb lehetne, ugyanis praktikus jetpackjével képes az egyébként nehezen bejárható területet is feltérképezni. Pucci hozzátette, vívmányuk akár külső csontvázak, vagyis exoszkeletonok alapvető részeként is alkalmazható, így a mentőkön és tűzoltókon kívül hivatásos katonák nehezebb terhek cipelése során egyaránt hasznát vehetik.