Elítéltek egy korábbi vállalkozót, aki megöletett egy környezetvédelmi aktivistát
Berta Cáceres környezetvédelmi és őslakos-jogi aktivista 2016-os halála teljesen megrázta a világot, akinek azért kellett meghalnia, mert le akart állítani egy őslakosok területeit is érintő gátépítési projektet.
Egy hondurasi bíróság most pedig bűnösnek találta Roberto Castillo Mejía-t, aki a gyilkosság idején a Desarollos Energéticos SA (Desa) nevű építési vállalatot vezette – írja a Wall Street Journal. A bíróság megállapította, hogy a vállalkozó volt a gyilkosság megrendelője.
Cáceres éveken át harcolt, hogy leállítsa a Desa által végzett egyik gátépítési projektet, amely a környezetvédelmi aktivista szerint őslakos Lenca népcsoporthoz tartozó Gualcarque-folyó körüli földeket fenyegette.
A hondurasi ügyészek közleményben azt írták, hogy Castillo Mejía rendelte meg Cáceres meggyilkolását, hogy „el tudjon gördíteni minden akadályt” a gát megépítése elől. A gyilkosság kiterveléséért 30 év letöltendő börtönbüntetésre ítélhetik.
Cáceres halála már 2016-ban felvetette a megrendelt gyilkosság gyanúját, miután két fegyveres betört a La Esperanza-ban található házába az éjszaka közepén és összesen hat alkalommal belélőttek. A helyzet érdekessége, hogy a gyilkosság idején a kormány is védelmet nyújtott neki egy emberi jogi szervezet kérelmére.
Victor Fernández, a Cáceres-család ügyvédje szerint ez a nap győzelmet jelent a hondurasi igazságszolgáltatásnak, ám szerinte itt még nem lehet leállni, mindenkit felelősségre kell vonni, akinek köze volt az aktivista halálához.
Honduras egyébként a világ egyik legerőszakosabb országa, globális viszonylatban az egyik legmagasabb az emberölések aránya. Ha ez nem lenne elég, járványszerű korrupciótól szenved az ország politikája és igazságszolgáltatása, az egyébként is korrupt Latin-Amerikán belül is élmezőnybe tartozik.
A Global Witness nevű emberi jogi szervezet szerint 2010 és 2018 között legalább 120 környezetvédelmi aktivistát gyilkoltak meg Hondurasban, ezzel pedig az ország lett a legveszélyesebb hely az aktivisták számára a világon.
Cáceres hosszú éveken keresztül megpróbálta megakadályozni a Gualcarque-folyóra tervezett Agua Zarca gát megépítését, különböző akciókkal: tüntetések szervezésével, útlezárásokkal. Mindezt azért tette, mert szerinte a Lenca őslakos népcsoporthoz tartozik a folyó, a gát megépítésével pedig többen elestek volna a víztől, élelmiszertől és gyógyszertől.
A környezetvédelmi aktivista demonstrációi pedig nem voltak eredménytelenek, ugyanis az egyik partnere a projektnek, a kínai állami kézben lévő Sinohydro építőipari vállalat kifarolt belőle. Cáceres meggyilkolását követően pedig végül felhagytak a 21 megawattosra tervezett gát megépítésével.