Hónapokig is eltarthat a Fülöp-szigeteki vulkánkitörés
A Fülöp-szigetek legaktívabb vulkánjának kitörése, amely közel 18 ezer embert kényszerített arra, hogy elhagyja otthonát, hónapokig is eltarthat, és elhúzódó válságot okozhat – közölték szerdán tisztviselők.
Bongbong Marcos elnök az északkeleti Albay tartományba repült, hogy megnyugtassa a falusiakat, akik a Mayon vulkán kráterének 6 kilométeres körzetében lévő, többnyire szegény földműves közösségekből származnak és kényszerültek evakuálásra a vulkáni tevékenység múlt vasárnapi felerősödése óta.
A kitörés a legújabb természeti katasztrófa, amely próbára teszi a világ egyik legkatasztrófa-érzékenyebb országának tartott délkelet-ázsiai ország lakosait. Évente mintegy 20 tájfun és vihar sújtja a Fülöp-szigeteket, és a 23 aktív vulkánnal rendelkező szigetcsoport mindemellett gyakori földrengésekkel is küzd.
Június 8-án a vulkán aktivitását az ötfokozatú figyelmeztető rendszerben hármas szintre emelték, ami azt jelenti, hogy heteken vagy napokon belül veszélyes kitörésre kerülhet sor.
Miután több napon át az újbóli aktivitás jeleit mutatta, beleértve a sziklaomlásokat és a kráterből éjszaka látható élénk narancssárga fényt, a Mayonból vasárnap este ömleni kezdett a láva, amely lassan áramlott lefelé a délkeleti lejtőn – közölték kormányzati szakértők.
A hatóságok végrehajtották a vulkán körüli állandó veszélyzónában élő több tízezer falusi lakos kötelező evakuálását. Az érintett zóna elvileg tiltott terület az emberek számára, ám a többnyire elszegényedett lakosok betelepültek és mezőgazdasági tevékenységbe kezdtek.
A helyi hatóságok tájékoztatása szerint a vulkán kitörése akár három hónapig vagy még tovább is eltarthat, ahogyan a múltban is történt, anélkül, hogy heves és életveszélyes robbanást okozna.
Egy békés, de elhúzódó kitörés azt jelentené, hogy a kitelepített falusiak nagy számban kényszerülnének távol maradni otthonuktól, és szükségszállásokon lennének, ahol élelmiszercsomagokat, ivóvizet és más alapvető szükségleteket biztosítana számukra a kormány.