Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Népirtásnak deklarálhatják az 1930-as nagy ukrán éhínséget

Nem ez az első alkalom a történelem során, amikor Moszkvának az az első számú célja, hogy a lehető legnagyobb számban gyilkoljon ukránokat, az 1930-as években a történelem egyik legsúlyosabb bűntettét követték el ellenük.

...svg content...Megérkezik az orosz megszállás befejezõdése utáni elsõ vonat Kijevbõl a herszoni vasútállomásra 2022. november 19-én. A dél-ukrajnai várost az orosz csapatok röviddel az Ukrajna ellen február 14-én indított háború után elfoglalták, majd november 11-én visszavonultak onnan. MTI/EPA/Oleh Petraszjuk
Európa
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

A német kormánykoalíció és az ellenzék parlamenti képviselői is jelezték, hogy népirtásként akarják deklarálni a Holodomort, amelyet még Sztálin idején követtek el a szovjetek az ukránok kárára 1932-1933-tól kezdődően.

A Reuters birtokába jutott, erre vonatkozó törvényjavaslatban kimondják, hogy az egyes becslések szerint 8 millió ukrán halálával járó éhínséget a szovjet vezetés mesterségesen generálta, hogy irányítsa és elnyomja az ukrán farmereket, valamint az ukrán nyelvet és kultúrát. Soron kívül Orbán Viktor meghívja Izrael miniszterelnökét, aki ellen elfogatóparancsot adtak ki

„Mai perspektívából egyértelműen látszik, hogy ez a népirtás történelmi-politikai kategóriájába tartozik. A német Bundestag ezzel a beazonosítással egyetért” – olvasható a törvényjavaslatból, amelyet jövő héten tárgyalhatnak.

Egyes országok, mint Írország, Moldova és Románia már hivatalosan deklarálták, hogy a Holodomor az népirtás volt a szovjetek részéről és most Berlin részéről is nyitottság van erre, amit Annalena Baerbock külügyminiszter is üdvözölt.

Dmitro Kuleba, Ukrajna miniszterelnök egy Twitter-bejegyzésben jelezte, hogy hálás Németországnak a történelmi jelentőségű határozatért. Olaf Scholz is üdvözölte az ötletet, de nem beszélt róla részletesen.

Évszázadokon keresztül az ukrán nyelvet, kultúrát és a függetlenségi identitást a lehető legerőszakosabban próbálták elnyomni az oroszok, előbb a cári Orosz Birodalom, utóbb pedig a Szovjetunió keretében.

1932 novemberében ez a Holodomorba torkollott, amikor Sztálin bevetette a szovjet rendőrséget és totális padlássöprést csinált: minden élőállatot és növényt elvett a kollektivizált ukrán farmokról, több millió paraszt halálát okozva.